Kuduz virüsü ile doğal enfekte hayvanlarda beyin, beyincik, göz ve lakrimal bezin patolojik, immunohistokimyasal ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of the brain, brainstem, eye, and lacrimal gland in animals naturally infected with the rabies virus using pathological, immunohistochemical, and molecular methods
  1. Tez No: 958015
  2. Yazar: MEHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ERÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, kuduz virüsü ile doğal enfekte hayvanlarda göz, lakrimal bez, optik sinir, beyin ve beyincik dokularındaki patolojik değişimlerin histopatolojik, immunohistokimyasal ve moleküler yöntemlerle incelenmesi amaçlandı. Çalışma materyalini, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 13 ilden (Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van) kuduz şüphesiyle Kuduz Teşhis Laboratuvarı'na getirilen 92 hayvana (89 evcil, 3 yabani memeli) ait kafa örnekleri oluşturdu. Örneklerde kuduz teşhisi, Doğrudan Floresan Antikor Testi (DFA) ve qRT-PCR ile doğrulandı. Rutin histopatolojik işlemlerin ardından göz, lakrimal bez, beyin ve beyincik dokuları değerlendirildi; ayrıca göz ve lakrimal bez TLR3, TLR4, IL-6, IL-1β, TNFα, HSP70, CD3 ve CD20 belirteçleri kullanılarak immunohistokimyasal olarak incelendi. Moleküler analizler qRT-PCR ve LN34 testi ile gerçekleştirildi. Makroskopik olarak beyinde hemoraji, ödem ve konjesyon gözlenirken, göz ve lakrimal bezde belirgin değişiklik saptanmadı. Histopatolojik incelemede retina katmanlarında sınırlı lezyonlar ve 10 vakada ganglion hücrelerinde Negri cisimcikleri bulundu. Lakrimal bezde lezyonlar genellikle intersitisyel alanlarda yangısal infiltrasyonlarla karakterizeydi. Beyin ve beyincikte ise perivasküler mononükleer hücre infiltrasyonu, gliozis, nöronal nekroz ve Negri cisimcikleriyle belirgin non suppuratif ensefalitis tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate pathological changes in the eye, lacrimal gland, optic nerve, brain, and cerebellum tissues of animals naturally infected with rabies virus using histopathological, immunohistochemical, and molecular methods. The study material consisted of head samples from 92 animals (89 domestic and 3 wild mammals) brought to the Rabies Diagnostic Laboratory with suspicion of rabies from 13 provinces in the Eastern and Southeastern Anatolia regions (Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli, and Van). Rabies diagnosis in the samples was confirmed by Direct Fluorescent Antibody Test (DFA) and qRT-PCR. Following routine histopathological procedures, eye, lacrimal gland, brain, and cerebellum tissues were evaluated; the eye and lacrimal gland were also examined immunohistochemically using TLR3, TLR4, IL-6, IL-1β, TNFα, HSP70, CD3, and CD20 markers. Molecular analyses were performed using qRT-PCR and LN34 testing. Macroscopically, hemorrhage, edema, and congestion were observed in the brain, while no significant changes were detected in the eye or lacrimal gland. Histopathological examination revealed limited lesions in the retinal layers and, in 10 cases, Negri bodies in the ganglion cells. In the lacrimal gland, lesions were generally characterized by inflammatory infiltrates in the interstitial areas. In the cerebrum and cerebellum, nonsuppurative encephalitis was noted, characterized by perivascular mononuclear cell infiltration, gliosis, neuronal necrosis, and Negri bodies.