Katılım bankacılığındaki kredilendirme süreçleri ve tedarikçi finansmanı entegrasyon süreçlerinin incelenmesi
Examination of credit processes and supplier financing integration processes in participation banking
- Tez No: 958027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, Banking, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak geliştirilen tedarikçi finansmanı sistemlerinin dijital dönüşüm süreci ele alınmaktadır. Geleneksel kredilendirme yöntemlerinden farklı olarak faizsiz finans ilkelerine dayanan katılım bankacılığı varlık temelli finansman modelleri (Murabaha, İcara, Mudaraba) üzerinden işletmelere finansman desteği sağlamaktadır. Tez kapsamında finansal teknolojilerdeki gelişmelerin etkisiyle bankacılık sistemlerinde yaşanan dijitalleşme süreci ve özellikle API (Application Programming Interface) tabanlı sistemlerin rolü değerlendirilmiştir. Tedarikçi finansmanı süreçleri sipariş oluşturulması, fatura düzenlenmesi, limit kontrolü, teminat yönetimi, ödeme planı oluşturulması ve ödeme gerçekleştirilmesi süreçlerinin API entegrasyonu ile nasıl dijitalleştirilebileceği analiz edilmiştir. Çalışmada satıcı ve alıcı taraflara özel API tasarımları gerçekleştirilmiş ve bu sistemlerin genel işleyiş kuralları, temel güvenlik yaklaşımları ve süreç akışları ele alınmıştır. Uygulama katmanında API mimarisi veri güvenliği ve erişim yönetimi gibi unsurlar detaylandırılarak güvenli bir finansal altyapı tasarımı amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlar API tabanlı tedarikçi finansmanı sistemi konusunda bir iş modeli sunmaktadır. Tasarlanan sistem süreçlerde otomasyon sağlayarak verimliliği artırmayı hedeflemektedir. Çalışma dijitalleşen bankacılık uygulamalarında rekabet gücünü artıracak yeni nesil tedarikçi finansmanı yaklaşımlarına katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the digital transformation of supplier financing systems developed in accordance with the principles of participation banking. Unlike traditional lending methods, participation banking provides financial support to businesses through asset-based financing models grounded in interest-free finance principles, such as Murabaha, Ijara, and Mudarabah. Within the scope of the thesis, the impact of developments in financial technologies on the digitization processes in banking systems, and particularly the role of API (Application Programming Interface) -based systems, is evaluated. The study analyzes how supplier financing processes including order creation, invoice issuance, limit control, collateral management, payment plan creation, and payment execution can be digitalized through API integration. API designs tailored specifically for both sellers and buyers have been developed, and the general operational rules, fundamental security approaches, and process flows of these systems have been discussed. At the application layer, the API architecture has been detailed with a focus on elements such as data security and access management, aiming to design a secure financial infrastructure. The findings present a business model for API-based supplier financing systems. The designed system aims to enhance efficiency by introducing automation into the processes. This study aspires to contribute to the development of next-generation supplier financing approaches that will strengthen competitive advantages in the context of digitalized banking practices.