Diyalojik öğretim temelli fen etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinin yaratıcı düşünme, yürütücü işlev ve bilimsel süreç becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of dialogic teaching based science activities on creative thinking, executive function and scientific process skills of preschool students
  1. Tez No: 958062
  2. Yazar: YUNUS TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TAYYAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Diyalojik Öğretim Temelli Fen Etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinin yaratıcı düşünme, yürütücü işlev ve bilimsel süreç becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Çalışmanın modelini, ön test, son test ve kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desen oluşturmaktadır. Çalışma, 5-6 yaşında 32 okul öncesi öğrencisi (16 deney grubu, 16 kontrol grubu) ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu,“Erken Çocukluk Yaratıcılık Ölçeği (EÇYÖ)”,“Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlev Envanteri (ÇDYİE) (48-72 ay)”ve“Bilimsel Süreç Becerileri Dereceli Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilere 20 oturumluk Diyalojik Öğretim Temelli Fen Etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubunda yer alan öğrencilere herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Deneysel işlemin etkisinin belirlenmesi amacıyla öntest ve sontestler arasında grupiçi, gruplararası ve ortak etkiyi beraber ele alabilen karışık desenler için iki faktörlü ANOVA yöntemi kullanılmıştır. Deneysel işlemin kalıcılığını incelemek amacıyla ise sadece deney grubunda öntest, sontest ve kalıcılık puanlarının değişimi tekrarlı ölçümler için ANOVA testi ile incelenmiştir. Bulgular: Diyalojik Öğretim Temelli Fen Etkinlikleri programının uygulamasından sonra yaratıcı düşünme, yürütücü işlev ve bilimsel süreç beceri düzeylerinde deney grubunda bulunan öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Sonuç: Diyalojik Öğretim Temelli Fen Etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinde yaratıcı düşünme, yürütücü işlev ve bilimsel süreç becerisine olumlu yönde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the effect of the Dialogue-Based Science Activities on preschool students' creative thinking, executive function, and scientific process skills. Material and method: The study design consists of a pre-test, post-test, and retention test with a control group. The study was conducted with 32 preschool students aged 5-6 years (16 experimental group, 16 control group). The data collection tools used were a personal information form, the Early Childhood Creativity Scale (ECCS), the Childhood Executive Function Inventory (CEFI) (48-72 months), and the Scientific Process Skills Rating Scale. The experimental group students participated in a 20-session Dialogue-Based Science Activities, while the control group students did not participate in any programme. To determine the effect of the experimental procedure, a two-factor ANOVA method was used for mixed designs that could simultaneously consider withingroup, between-group, and common effects between pre-tests and post-tests. To examine the durability of the experimental procedure, only the experimental group's pre-test, posttest, and durability scores were analysed using an ANOVA test for repeated measurements. Results: After the implementation of the Dialogue-Based Science Activities programme, a significant difference was observed in favour of the student in the experimental group in terms of creative thinking, executive function, and scientific process skills. Conclusion: It was concluded that the Dialogue-Based Science Activities has a positive effect on creative thinking, executive function, and scientific process skills in preschool students.