CCDC13 genindeki mutasyonun nörogelişimsel bir hastalıktaki rolünün knockout zebra balığı modeli ile araştırılması
Investigation of the role of the CCDC13 gene mutation in a neurodevelopmental disorder using a knockout zebrafish model
  1. Tez No: 958076
  2. Yazar: HATİCE EDA SÜZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN CİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Nörogelişimsel hastalıklar, dünya genelinde çocukların %3'ünden fazlasını etkilemektedir. Nörogelişimsel bozuklukların etiyolojisinde nadir varyasyonlar ve de novo mutasyonların belirleyici roller oynadığı bilinmektedir. CCDC13 geninin, mitoz sırasında DNA hasarının artmasını önleyerek genom stabilitesini koruduğu ayrıca PCM1, Cep290 ve pericentrin gibi proteinlerle etkileşime girerek silyum biyogenezinde görev alan sentriyolar uydu proteinlerinden birini kodladığı ve siliyopati proteini BBS4'ün lokalizasyonu için gerekli bir bileşen olduğu gösterilmiştir. CCDC13 proteini, birçok nörogelişimsel hastalık ve siliyopati ile ilişkilendirilen uydu proteinleriyle etkileşim halinde olmasına rağmen, literatürde CCDC13 genindeki herhangi bir germ hattı varyasyonunun nörogelişimsel ya da başka bir hastalıkla ilişkisini ortaya koyan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, indeks hasta ve literatür taramalarında tespit ettiğimiz hastalarda CCDC13 geninde de novo varyasyonlar bildirilmiştir. Ancak gendeki varyasyonların herhangi bir hastalıkla ilişkisini gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. Araştırmamızda CCDC13 genindeki nadir mutasyonların nörogelişimsel fenotiplere katkısını ortaya koymak amaçlanmıştır. CRISPR-Cas9 teknolojisi ile zebra balığı (Danio rerio) embriyolarında hedeflenen ccdc13 gen lokusu işlevsiz hale getirilmesiyle oluşan model ile gendeki varyasyonların genotip-fenotip ilişkisi deneysel olarak test edilmiştir
Özet (Çeviri)
Neurodevelopmental disorders affect more than 3% of children worldwide. Rare variants and de novo mutations are known to play decisive roles in the etiology of neurodevelopmental disorders. The CCDC13 gene is known to preserve genomic stability by preventing increased DNA damage during mitosis and to encode one of the centriolar satellite proteins involved in ciliogenesis through interactions with proteins such as PCM1, Cep290, and pericentrin. It is also recognized as an essential component for the localization of the ciliopathy-associated protein BBS4. Although the CCDC13 protein interacts with satellite proteins associated with various neurodevelopmental disorders and ciliopathies, there are no studies in the literature demonstrating an association between any germline variant in the CCDC13 gene and neurodevelopmental or other diseases. In this study, de novo variants in the CCDC13 gene were identified in the index patient and in additional cases found through literature review. However, no study has established an association between the gene variants and any disease. The aim of our research is to elucidate the contribution of rare mutations in the CCDC13 gene to neurodevelopmental phenotypes. The genotype-phenotype correlation of the gene variants was experimentally assessed using a model generated by the functional disruption of the target ccdc13 gene locus in zebrafish (Danio rerio) embryos via CRISPR-Cas9 technology.