Meslek Lisesi öğrencilerinde fiziksel aktivite, ağrı ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of physical activity, pain, and quality of life in vocational high school students
- Tez No: 958074
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mesleki ve teknik eğitim, ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeyini etkileyen temel unsurların başında gelmektedir. Mesleki ve teknik eğitimde farklı sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünü yetiştirmek amacıyla bilgi ve beceriler sistemli bir şekilde aktarılır. Bu sistem, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine uygun yönlendirmeler yaparak onları hem iş hayatına hem de yükseköğretime hazırlamayı hedefler. Aynı zamanda, bireylerin topluma katkı sağlayabilecek donanıma sahip olmalarını amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı meslek lisesinde okuyan öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri, ağrı algıları ve yaşam kalitelerini incelemektir. Çalışmaya 111'i Elektrik Elektronik Teknolojisi alanından 105'i Mobilya ve İç Mekan Tasarımı alanından olmak üzere toplamda 216 öğrenci katılmıştır. İki farklı bölümde eğitim gören öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF), ağrı deneyimleri McGill Melzack Ağrı Soru Formu (MASF) ve genel yaşam kaliteleri ise Short Form-36 (SF-36) aracılığıyla değerlendirilmiş; bölümler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Veriler, yüz yüze görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu skorları bölümler arası karşılaştırıldığında Şiddetli Metabolik Eşdeğer (MET) (p = 0.0000, U = 7608), Yürüme MET (p=0.0476, U=6724) ve Toplam MET (p = 0.0008, U = 7370) değişkenlerinde, bölümler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğu görülmektedir. Bu farklarda Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı lehine daha yüksek medyan değerler elde edilmiştir. Bu bulgular, Elektrik Elektronik Teknolojisi alanında okuyan öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı öğrencilerine kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu durum, alanların eğitim sürecindeki fiziksel gereklilikleriyle ilişkili olabilir. Diğer alt değişkenlerde ise anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0.05). Short Form-36 skorları bölümler arası karşılaştırıldığında yalnızca fiziksel fonksiyon alt bölümünde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p = 0.0207, U = 6861). Bu farkın, Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı öğrencileri lehine olduğu değerlendirilmiştir. Bu fark, Elektrik Elektronik Teknolojisi alanındaki öğrencilerin fiziksel işlevlerini yerine getirme kapasitelerinin, diğer bölüme kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Diğer tüm alt ölçeklerde bölümler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p > 0.05). McGill Melzack Ağrı Soru Formu skorları bölümler arası karşılaştırıldığında öğrencilerin eğitim aldıkları bölümlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p > 0.05). Bulgular doğrultusunda her iki bölümde öğrenim gören öğrencilerin bazı alt ölçekler dışında benzer skorlar aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vocational and technical education is one of the primary factors influencing the social and economic development levels of countries. In vocational and technical education, knowledge and skills are systematically transferred to train qualified workforce needed in various sectors. This system aims to guide students according to their interests and abilities, preparing them for both professional life and higher education. At the same time, it seeks to equip individuals with the competencies necessary to contribute to society. The purpose of this study is to examine the physical activity levels, pain perceptions, and quality of life of students attending vocational high schools. A total of 216 students participated in the study, with 111 from the Electrical and Electronics Technology program and 105 from the Furniture and Interior Design program. The physical activity levels of the students were assessed using the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), pain experiences were evaluated through the McGill Melzack Pain Questionnaire (MPQ), and overall quality of life was measured by the Short Form-36 (SF-36). Comparisons were made between the two departments. Data were collected through face-to-face interviews. When comparing the International Physical Activity Questionnaire-Short Form scores between the departments, statistically significant differences were found in the variables of Vigorous Metabolic Equivalent (MET) (p = 0.0000, U = 7608), Walking MET (p = 0.0476, U = 6724), and Total MET (p = 0.0008, U = 7370). Higher median values were observed in favor of the Electrical and Electronics Technology department. These findings indicate that students in the Electrical and Electronics Technology program have higher physical activity levels compared to those in the Furniture and Interior Design program. This difference may be related to the physical demands inherent in the training processes of the respective fields. No significant differences were found in other sub-variables (p > 0.05). Regarding the Short Form-36 scores, a statistically significant difference was observed only in the physical functioning subscale between the departments (p = 0.0207, U = 6861), favoring the Electrical and Electronics Technology students. This suggests that students in this program have a higher capacity to perform physical functions compared to their counterparts in the other program. No significant differences were detected in other subscales (p > 0.05). Comparison of McGill Melzack Pain Questionnaire scores between the departments revealed no statistically significant differences (p > 0.05). Accordingly, students in both programs exhibited similar pain perception levels across most subscales.