Endüstriyel gürültüye maruz kalan işçilerde işitme kaybı ve gürültü hassasiyetinin incelenmesi
Investigation of hearing loss and noise sensitivity in workers exposed to industrial noise
- Tez No: 958077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, endüstriyel gürültüye maruz kalan işçilerde işitme düzeylerini ve bireysel gürültü hassasiyetini değerlendirmektir. Artan sanayileşme ile birlikte üretim tesislerinde çalışan bireylerin yüksek düzeyde gürültüye maruz kalması hem işitme kayıplarına hem de psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu kapsamda çalışmaya yaşları 18 ile 70 arasında değişen, biri işçi diğeri kontrol grubundan oluşan 50 katılımcı dahil edilmiştir. İşitme değerlendirmeleri saf ses odyometrisi, konuşma odyometrisi ve gürültü hassasiyetinin ölçülmesine yönelik Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, işçi grubundaki bireylerin özellikle yüksek frekanslardaki işitme eşiklerinde kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde bozulmalar gözlemlenmiştir. Ayrıca, yaşla birlikte işitme eşiklerinin yükseldiği ve gürültüye bağlı işitme kayıplarının arttığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, Weinstein puanları ile işitme düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Çalışmanın bulguları, endüstriyel gürültünün işitme sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya koymakta ve iş sağlığı politikalarının oluşturulmasında rehberlik edecek önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate hearing levels and individual noise sensitivity in workers exposed to industrial noise. With increasing industrialization, individuals working in production facilities are exposed to high levels of noise, which can cause both hearing loss and psychological and physiological disorders. In this context, 50 participants, one worker and the other control group, aged between 18 and 70, were included in the study. Hearing assessments were performed using pure tone audiometry, speech audiometry, and the Weinstein Noise Sensitivity Scale for measuring noise sensitivity. According to the results of the study, significant deteriorations were observed in the hearing thresholds of individuals in the worker group, especially at high frequencies, compared to the control group. In addition, it was determined that hearing thresholds increased with age and noise-induced hearing loss increased. However, no statistically significant relationship was found between Weinstein scores and hearing levels. The findings of the study reveal the effects of industrial noise on hearing health and provide important data that will guide the development of occupational health policies.