Kinazolinon türevlerinin sentezi ve antikanser aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of quinazolinone derivatives and investigation of their anticancer activities
  1. Tez No: 958092
  2. Yazar: AYBÜKE ZÜLEYHA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA YURTTAŞ, DOÇ. DR. ASAF EVRİM EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kanser, insanlarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Antikanser ilaçların ciddi yan etkilerinin olması, sağlıklı hücreler üzerinde toksik etki göstermesi nedeniyle yan etkileri düşük ve kanserli hücrelere karşı yüksek selektiviteye sahip yeni antikanser ajanlarının geliştirilmesi, çağımızın en önemli araştırma alanlarından biri olmuştur. Bu amaçla FDA onaylı EGFR inhibitörü bileşiklerin yapılarında ortak olarak bulunan kinazolinon halka yapısından hareketle on yedi yeni bileşik tasarlanıp sentezlenmiş ve IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektral analiz yöntemleri ile yapıları aydınlatılmıştır. Sitotoksisite testleri sonucunda bileşik 4j'nin A549 hücre hattında referans ilaçlara (gefitinib, sisplatin) kıyasla yüksek inhibitör etkinlik gösterdiği tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen apoptoz indüksiyonu çalışmalarında A549 hücre hattında 4a, 4b, 4d, 4f, MCF-7 hücre hattında 4j bileşiğinin etkinlik gösterdiği gözlenmiştir. Kaspaz-3 aktivasyonunun araştırıldığı çalışmada A549 hücre hattında 4a, 4m ve 4o bileşikleri aktif bulunurken MCF-7 hücre hattında da 4a ve 4o bileşiği aktif bulunmuştur. EGFR enzim inhibisyonu çalışmalarında 4b, 4f ve 4j bileşiklerinin aktivitelerinin standart ilaç gefitinibten yüksek olduğu gözlenmiştir. Gerçekleştirilen moleküler yerleştirme ve moleküler modelleme çalışmalarında 4j'nin hem kaspaz-3 hem de EGFR enzimi ile anlamlı bağlar kurarak etkileşim gösterdiği bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most common diseases in humans. Due to the serious side effects of anticancer drugs and their toxic effects on healthy cells, the development of new anticancer agents with low side effects and high selectivity against cancer cells has become one of the most important research areas of our age. For this purpose, seventeen new compounds were designed and synthesized based on the quinazolinone ring structure, which is commonly found in the structures of FDA-approved EGFR inhibitor compounds, and their structures were elucidated by IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectral analysis methods. As a result of cytotoxicity tests, it was determined that compound 4j showed high inhibitory activity compared to reference drugs (gefitinib, cisplatin) in the A549 cell line. In apoptosis induction studies, it was observed that compound 4a, 4b, 4d, 4f showed activity in the A549 cell line, while compound 4j showed activity in the MCF-7 cell line. In the study investigating caspase-3 activation, compounds 4a, 4m and 4o were found active in the A549 cell line, while compounds 4a and 4o were found active in the MCF-7 cell line. In EGFR enzyme inhibition studies, it was observed that the activities of compounds 4b, 4f and 4j were higher than the standard drug gefitinib. In molecular docking and molecular modeling studies, it was reported that 4j interacted by establishing significant bonds with both caspase-3 and EGFR enzyme.