Bentonit killerinin hazırlama teknolojileri ve geleceğiyle son ürün özellikleri ve fiyat mekanizmalarının ekonomiye etkileri
Preparation technologies and future of bentonite clays and the effects of end product properties and price mechanisms on the economy
  1. Tez No: 958097
  2. Yazar: KUBİLAY BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEFTUNİ YEKELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tarih boyunca kil mineralleri, insanlık için vazgeçilmez hammaddelerden biri olmuş; farklı sıcaklık işlemlerine tabi tutularak çok sayıda ürünün üretiminde kullanılmıştır. Bu mineraller, volkanik kökenli doğal materyallerden biri olan feldspatın zaman içerisinde uğradığı değişim sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda öne çıkan en önemli mineral bentonittir ve yapısal olarak en baskın bileşeni montmorillonittir. Bentonit, %85'ten fazla oranda montmorillonit içeren, kolloidal özellik taşıyan bir alüminyum hidrosilikattır.“Bentonit”terimi ilk kez 19. yüzyılda Knight tarafından literatüre kazandırılmıştır. Yüksek su tutma kapasitesi, yapısındaki kolloidal özellikten kaynaklanmaktadır. Kimyasal yapısı Al₄Si₈O₂₀(OH)₄•n(H₂O) şeklindedir. Katyon içeriklerine bağlı olarak bentonit üç ana gruba ayrılmaktadır: kalsiyum bentonit (Ca-bentonit), sodyum bentonit (Na-bentonit) ve kalsiyum-sodyum bentonit (ara tip). Silisyum dioksit (SiO₂) oranına göre yapılan sınıflandırmada; %64'ün altındaki değerler Na-bentonit, %64 ile %59 arası Ca-Na bentonit (ara tip) ve %59'un altı ise Ca-bentonit olarak kabul edilmektedir. Su ile etkileşime geçtiğinde şişme kapasitesi bakımından en yüksek genleşme Na-bentonitlerde görülürken, orta düzeyde genişleme Ca-Na bentonitlerde ve şişme göstermeyen tür ise Ca-bentonitlerde gözlemlenmektedir. Doğada saf halde bulunan Ca-bentonit, Na-bentonit ve ara tip bentonitlerin kalitesi, çeşitli ürün hazırlama teknolojileri kullanılarak artırılabilmektedir. Bu kapsamda, söz konusu teknolojilerin geleceği, bu teknolojilerle üretilecek ürünlerin kalitesi, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile fiyat dalgalanmaları, ulusal ve uluslararası rekabet koşulları çerçevesinde, sektördeki işletmelerin verileri ve resmi kaynaklar doğrultusunda detaylı şekilde analiz edilmiştir. Ülkemizin mevcut bentonit kaynaklarının etkin kullanımı doğrultusunda sektöre yol gösterici nitelikte kapsamlı değerlendirmeler yapılmıştır. Bununla birlikte, üretim yapan firmaların yerinde uyguladığı ürün işleme teknolojileri, ürün çeşitliliği ve fiyat istikrarlarına dair ayrıntılı bilgiler toplanarak sektörün genel görünümüne dair kapsamlı bir analiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, clay minerals have been indispensable raw materials for humanity; they have been used in the production of many products by subjecting them to different temperature processes. These minerals emerge as a result of the changes that feldspar, one of the natural materials of volcanic origin, has undergone over time. The most important mineral that stands out in this context is bentonite and its most dominant structural component is montmorillonite. Bentonite is an aluminum hydrosilicate with colloidal properties, containing more than 85% montmorillonite. The term“bentonite”was first introduced to the literature by Knight in the 19th century. Its high water retention capacity is due to the colloidal properties in its structure. Its chemical structure is Al₄Si₈O₂₀(OH)₄ n(H₂O). Bentonite is divided into three main groups depending on its cation content: calcium bentonite (Ca-bentonite), sodium bentonite (Na-bentonite) and calcium-sodium bentonite (intermediate type). In the classification made according to the silicon dioxide (SiO₂) ratio; values below 64% are accepted as Na-bentonite, between 64% and 59% as Ca-Na bentonite (intermediate type) and below 59% as Ca-bentonite. While the highest expansion in terms of swelling capacity when interacting with water is observed in Na-bentonites, medium-level expansion is observed in Ca-Na bentonites and the non-swelling type is observed in Ca-bentonites. The quality of Ca-bentonite, Na-bentonite and intermediate type bentonites found in nature in pure form can be increased by using various product preparation technologies. In this context, the future of these technologies, the quality of the products to be produced with these technologies, their pHysical and chemical properties and price fluctuations have been analyzed in detail within the framework of national and international competition conditions, in line with the data of the enterprises in the sector and official sources. Comprehensive evaluations have been made to guide the sector in line with the effective use of our country's existing bentonite resources. In addition, detailed information on the product processing technologies, product variety and price stability applied by manufacturing companies on site was collected and a comprehensive analysis of the general outlook of the sector was presented.