Ebû Mansûr El- Mâtürîdî'ye göre bilgi edinme yolları ve istidlâlin önemi
According to Abū Manṣūr al-Māturīdī, the ways of acquiring knowledge and the importance of reasoning
- Tez No: 958154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, insanlık tarihi boyunca bilginin mahiyeti, edinilme yolları ve geçerliliği üzerine süregelen köklü tartışmalar bağlamında, İslam düşünce tarihinde önemli bir yere sahip olan Ebû Mansûr el-Mâtürîdî'nin bilgi edinme teorisini ve istidlâl (akıl yürütme) yöntemine verdiği önemi ele almaktadır. Mâtürîdî'nin çok yönlü kişiliği ve eserleri, bilgiye ulaşmada akıl, duyular ve haber gibi ana yolların nasıl bir bütünlük içinde işlediğini ortaya koymaktadır. Mevcut literatürde Mâtürîdî'nin bilgi anlayışına dair derinlemesine analizlerin sınırlı olması, onun bu alandaki özgün katkılarının tam olarak anlaşılamamasına yol açmaktadır. Bu yüksek lisans tezi, Mâtürîdî'nin bilgi edinme yollarını (istidlâl, duyular ve haber) detaylı bir şekilde incelemeyi, bu yolların kendi içindeki ayrımlarını ve bilgiye ulaşmadaki rollerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Özellikle istidlâl kavramının Mâtürîdî düşüncesindeki merkezi konumu ve hakikate ulaşmada akıl yürütmenin önemi vurgulanacaktır. Çalışma, Mâtürîdî'nin bilgi teorisinin epistemolojik temellerini ortaya koyarak, onun İslam düşüncesine bilgi felsefesi açısından sağladığı katkıları derinleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede, Mâtürîdî'nin bilgi kaynaklarına dair kapsamlı yaklaşımının, günümüz bilgi problemleri ve epistemolojik tartışmaları için de değerli bir perspektif sunabileceği gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
This study, within the context of the enduring fundamental discussions throughout human history concerning the nature, means, and validity of knowledge, addresses the theory of knowledge acquisition of Abu Mansûr al-Mâtürîdî, a prominent figure in Islamic thought, and the significance he attributed to the method of istidlâl (reasoning). Mâtürîdî's versatile personality and works reveal how intellect, senses, and tradition (news) operate in an integrated manner as primary paths to knowledge. The limited in-depth analyses of Mâtürîdî's understanding of knowledge in existing literature have hindered a full comprehension of his original contributions in this field. This master's thesis aims to meticulously examine Mâtürîdî's ways of acquiring knowledge (istidlâl, senses, and tradition), analyzing their internal distinctions and their respective roles in attaining knowledge. Special emphasis will be placed on the central position of the concept of istidlâl in Mâtürîdî's thought and the importance of reasoning in reaching truth. The study seeks to delineate the epistemological foundations of Mâtürîdî's theory of knowledge, thereby deepening our understanding of his contributions to Islamic thought from an epistemological perspective. In doing so, it will demonstrate how Mâtürîdî's comprehensive approach to sources of knowledge can offer a valuable perspective for contemporary knowledge problems and epistemological discussions.