Bir üretim hattında planlı malzeme akışının sağlanmasının verimliliğe etkisi: Alternatif bir yaklaşım olarak POLCA yönteminin uygulaması
The effect of planned material flow on productivity in a production line: Application of POLCA method as an alternative approach
- Tez No: 958155
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSTAFA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, üretim hattında malzeme akışının verimlilik üzerindeki etkisini incelemekte ve özellikle yüksek çeşitlilik içeren üretim ortamlarında alternatif bir üretim kontrol yöntemi olan POLCA (Yüksek Değişkenlikli Üretim Ortamları İçin Çekme Tabanlı Üretim Kontrolü) sisteminin uygulanabilirliğini değerlendirmektedir. Malzeme akışlarının yüksek değişkenlikteki üretim süreçlerinde yetersiz kaldığı durumlarda, çekme esaslı kontrol sistemlerinin verimliliği artırmadaki rolü ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada örnek bir üretim hattında mevcut durum analiz edilmiş, darboğazlar tespit edilerek POLCA sistemine dayalı bir iyileştirme modeli önerilmiştir. Yöntem olarak, değer akış haritalaması, Pareto analizi ve kök neden analizi gibi araçlarla süreçteki verimsizlikler belirlenmiş, ardından benzetim modellemesi ile POLCA sisteminin etkileri ölçülmüştür. Uygulama sonuçlarına göre çevrim süresinde %11, bekleme sürelerinde %34 azalma sağlanmıştır. Sipariş karşılama oranında ise %2'lik artış gözlemlenmiştir. Maliyet analizi kapsamında, işçilik maliyetlerinde 92.043 TL tasarruf sağlanmış, aynı kaynakla %11 oranında fazla üretim yapılabileceği hesaplanmıştır. Açığa çıkan %11'lik potansiyel ek üretimle toplam kazanç 7,3 milyon TL olarak öngörülmüştür. Verimlilik analizleri çıktı/girdi (ürün/adam saat) oranları, çevrim süresindeki azalma ile zaman maliyeti ve iş gücü maliyeti üzerinden yapılmış; tüm göstergelerde anlamlı iyileşmeler elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, POLCA sistemi, özellikle değişken talep yapısına sahip üretim ortamlarında üretim akışını dengelemeye, beklemeleri azaltmaya ve verimliliği artırmaya yönelik etkili bir alternatif olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of material flow on production line efficiency and evaluates the applicability of an alternative production control method, POLCA (Paired-cell Overlapping Loops of Cards with Authorization), particularly in manufacturing environments characterized by high product variety. In cases where traditional MRP systems fall short in managing variability, pull-based control systems come to the forefront with their potential to improve efficiency. Accordingly, the current state of a sample production line was analyzed, bottlenecks were identified, and an improvement model based on the POLCA system was proposed. Tools such as value stream mapping, Pareto analysis, and root cause analysis were used to identify inefficiencies in the process, followed by simulation modeling to measure the effects of the POLCA system. The results of the implementation indicate an 11% reduction in cycle time and a 34% decrease in waiting time. Additionally, a 2% increase was observed in the order fulfillment rate. In terms of cost analysis, a labor cost saving of 92,043 TL was achieved, and it was calculated that the same resources could enable 11% more production. This potential for additional output was estimated to correspond to a total profit increase of approximately 7.3 million TL. Efficiency analysis was conducted using output/input (product/labor hour) ratios, reductions in cycle time, time-based cost, and labor cost. Significant improvements were observed across all indicators. As a result, the POLCA system is considered an effective alternative for balancing production flow, reducing waiting times, and increasing productivity in manufacturing environments with variable demand structures.