Kışlık iki ve altı sıralı arpalarda doğrudan gen aktarımına uygun kallus oluşumu ve bitki rejenerasyonu
Callus induction and plant regeneration for direct gene transfer in winter two rowed and six rowed barley cultivars
  1. Tez No: 95818
  2. Yazar: HALİDE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Orta Anadolu koşullarına uyum sağlamış İki ve altı sıralı arpa (Hordeum vttlgare L.) çeşit ve batlarında doğrudan gen aktarımına uygun kail us oluşumu ve bitki rej ener asy onu potansiyellerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme parsellerinde ve biyoteknolojİ laboratuarında yürütülmüştür. Araştırıcı kuruluşlardan sağlanan 12 çeşit ve hattın tohumlarında MS ve B5 ortamlarında kültür tepkileri elde edilmiştir. Kültür tepkilerinin elde edilmesinde olgunlaşmış ve olgunlaşmamış embriyolar kullanılmış olup, olgunlammamış embriyolar 1998-1999 döneminde tarlada yetiştirilen bitkilerden sağlanmıştır. Sonuç olarak farklı ortamlardaki kültür tepkilerine embriyo tipinin etkisi incelendiğinde B5 ortamında kallus oluşumu bakımından olgunlaşmış ve olgunlaşmamış embriyolar arasında önemli fark olduğu, bitki rejeneraayonu ve kültür verimi bakımından bir farklılık olmadığı görülmüştür. Olgunlaşmış ve olgunlaşmamış embriyo kültürü tepkilerine MS ve BS ortamlarının etkisi incelendiğinde ise kallus oluşumu, bitki rejenerasyonu ve kültür verimi bakımından önemli bir fark olmadığı görülmüştür. Bu durum, çalışmaların her iki ortamda ve her iki eksplant ile yapılabileceğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Hordeum vulgare L., kallus oluşumu, bitki rejenerasyonu, MS, BS, olgun embriyo, olgunlaşmamış embriyo.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CALLUS INDUCTUON AND PLANT REGENERATION FOR DIRECT GENE TRANSFER IN WINTER TWO-ROWED AND SIX-ROWED BARLEY CULTIVARS Halide ACAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Günal AKBAY Two and six-rowed barley cultivars and lines adapted to Central Anatolia, were used to determine the callus induction and plant r ©feneration potentials for direct gene transfer was carried out at the experimental field and Biotechnology Laboratory of Field Crops Department of Agricultural Faculty of Ankara University. The culture responses were formed in MS and BS media from the seeds obtained from different research centers. In the formation of culture responses, mature and immature embryos were used, immature embryos were harvested from the crop of 1998-99 harvesting year. As the effect of the embryo type to culture response in different media were examined, in BS medium there is a difference between mature and immature embryos and no difference between plant regeneration and culture efficiency. And also the effect of MS and BS media to culture responses of mature and immature embryos were examined, there is no sound difference in the callus induction, plant regeneration and culture efficiency. This shows these studies can be carried out with both media and explants. KEYWORDS: Hordeum vulgare L., callus induction, plant regeneration, MS, BS, mature embryo, immature embryo.