Kışlık iki ve altısıralı arpa melezlerinde tohum bağlama ve F1'lerin embriyo kültürü ile yetiştirilmesi
Hybrid seed set in winter two-rowed and six-rowed barley crosses and F1 production by embryo culture
  1. Tez No: 104525
  2. Yazar: BAHAR ERGELDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIŞLIK ÖCÎ VE ALTISERALI ARPA MELEZLERİNDE TOHUM BAĞLAMA VE Fı'LERİN EMBRİYO KÜLTÜRÜ İLE YETİŞTİRİLMESİ Bahar ERGELDİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Murat özgen Bu araştırma 1998 - 2001 yıllarında, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında ve biyoteknoloji laboratuvarmda yürütülmüştür. Araştırmada 3' ü ikisıralı ve 3' ü altısırah olmak üzere 6 genotip kullanılmıştır. Araştırma, kışlık iki ve altısırah arpalar (Hordeum vulgare L.) arasında yapılacak karşılıklı (resiprokal) melezlemelerde anaçların ana ya da baba olarak kullanılmalarının melez tohum oluşturmasına etkilerinin belirlenmesi ve Fi bitkilerinin embriyo kültürü ile yetiştirilme olanaklarım belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tarla koşullarında iki - altısırah (501x510-510x501, 501x511-511x501, 501x512-512x501, 502x510-510x502, 502x511-511x502, 502x512-512x502, 503x510-510x503, 503x511-511x503, 503x512-512x503) genotipler arasında karşılıklı (resiprokal) melezlemeler yapılmıştır. Bu melezlemeler sonucunda elde edilen karşılıklı Fi melezlerinin olgunlaşmış emriyolannın yansı serada kasalara ekilmiştir. Diğer yansı ise, petri kutulannda, MS ortamında kültüre alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; iki ve altısırah arpalar arasında yapılan melezlemelerde, anaçların ana ya da baba olarak kullanılmalarının önceden belirlenmesi ve melez tohumlara embriyolannın in vitro koşullarda çimlendirilmesi ile melez bitki elde etmede önemli ölçüde artış sağlanabileceği görüşüne vanlmıştır. 2001, 54 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Embriyo kültürü, kışlık arpa, çimlenme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis HYBRID SEED SET IN WINTER TWO-ROWED and SK-ROWED BARLEY CROSSES and F, PRODUCTION BY EMBRYO CULTURE Bahar ERGELDt Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: ProfDr. Murat özgen This study was carried out in the years 1998 - 2001 in order to study the hybrid seed set in winter two - rowed and six - rowed barley (Hordeum vulgare L.) crosses and Fi production by embryo culture at the experimental field and biotechnology laboratory of Field Crops Department of Agricultural Faculty, Ankara University. Reciprocal crossing were made among two-rowed and six-rowed (501x510-510x501, 501x511- 511x501, 501x512-512x501, 502x510-510x502, 502x511-511x502, 502x512- 512x502, 503x510-510x503, 503x511-511x503, 503x512-512x503) genotypes at field conditions. Mature embryos of Fi hybrids were raised in the greenhouse and petri dishes containing MS growing media. This study indicated that; the consequent opinion is that it would be possible to achieve an important increase in producing hydrid plant by means of pre-determination of using the parent as male or female in crossings between the two-rowed and six-rowed barleys and in vitro germination of the hybrid seed. 2001, 54 pages KEY WORDS:Embryo culture, winter barley, germination