Ortaöğretim 8. sınıfta eğitim gören adölesanlarda sınav kaygısı ile yeme davranışları arasındaki ilişki
The relationship between test anxiety and eating behaviors in 8th grade middle school adolescents
  1. Tez No: 958180
  2. Yazar: BÜŞRA ÇAKMAKLI KERMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TOPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç:Araştırma ortaöğretim 8. Sınıfta eğitim öğretim görmekte olan adölesanların sınav kaygısı ile yeme davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Zonguldak il merkezindeki dört ortaöğretim kurumunda araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 481 8. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Westside Sınav Kaygısı Ölçeği ve Adölesanlar için Üç Faktörlü Yeme Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler, SPSS 24.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan adölesanların 2/3' ünden fazlasının (%66.9) (n=322) orta düzeyde sınav kaygısına, 1/3'ünün ise düşük ve orta düzeyde sınav kaygısına sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, adölesanlar için Üç Faktörlü Yeme Ölçeğinin Duygusal yeme alt boyutu ile ilişkili maddelerin en yüksek ortalama puana (3,15) sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:The research was conducted to determine the relationship between test anxiety and eating habits of children studying in secondary education 8th grade. Method:The sample of the research consisted of a total of 481 8th grade students who agreed to participate in the research in four secondary education institutions in the city center of Zonguldak in the 2023-2024 academic year. It is a descriptive and cross-sectional study. The data of the research were collected using the Personal Information Form, Westside Exam Anxiety Scale and Three-Factor Eating Scale for Children. The data were evaluated using the SPSS 24.0 statistical package program. Results: It was determined that more than 2/3 of the children participating in the research (66.9%) (N=322) had moderate test anxiety, and 1/3 had low and moderate test anxiety. In the research, it was determined that the items related to the Emotional eating sub-dimension of the Three-Factor Eating Scale for Children had the highest average score (3.15).