Yenidoğan tarama testlerinde topuk kanı numune örneği alınması ve gönderilmesi ile ilgili sağlık çalışanlarına verilen eğitimin uygunsuz numune örneği sayısına etkisi
The effect of the training provided to healthcare professionals on collecting and sending heel blood samples in newborn screening tests on the number of inappropriate samples
  1. Tez No: 958181
  2. Yazar: MELEK ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TOPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, topuk kanı numune örneği alınması ve gönderilmesi konusunda sağlık çalışanlarına verilen eğitimin, uygunsuz numune örneği sayısına etkisini değerlendirmektir. Araştırma, Zonguldak ili Ereğli ilçesinde bulunan 54 aile sağlığı merkezinde görev yapan 47 hemşire ve ebe üzerinde ön test-son test tek gruplu yarı deneysel bir tasarımla gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesinde, son altı ayda alınan topuk kanı numunelerinin uygunsuzluk oranları belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarına verilen eğitim sonrasında, takip eden altı ay boyunca alınan numunelerin uygunsuzluk oranları yeniden değerlendirilmiştir. Numune sayılarının yanı sıra veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Topuk Kanı Alınmadan Önce, Alınma Esnası ve Alındıktan Sonra Yapılan İşlem Basamaklarına İlişkin Soru Formu”kullanılmıştır. Veriler, SPSS 24 programı kullanılarak frekans, yüzde, Mcnemar testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan katılımcıların bilgi düzeylerinin genel olarak yüksek ve benzer olduğu, bilgi düzeyinin en düşük gözlemlendiği aşamanın topuk kanı alınma zamanına ilişkin maddelerde olduğu belirlenmiştir. Uygunsuzluk nedenleri arasında yetersiz kan miktarı başta olmak üzere kontaminasyon ve yanlış etiketleme görülmüştür. Çalışmada, eğitim sonrasında eğitim öncesine göre uygunsuz numunelerde %80'lik bir azalma olduğu tespit edilmiş olup bu fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Eğitim sonrası, sağlık çalışanlarının bilgi düzeylerinde ve uygulama becerilerinde önemli bir artış gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının topuk kanı alma öncesi işlemlere ilişkin bilgi düzeylerinde anlamlı artış olduğu tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarına verilen eğitimin, topuk kanı numunelerinin kalitesini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir. Bu nedenle düzenli eğitim programlarının sağlık hizmetleri içerisine entegre edilmesi ve sürekli mesleki gelişimin teşvik edilmesi önerilmektedir. Ayrıca, standart prosedürlerin uygulanmasının izlenmesi ve kalite kontrol mekanizmalarının güçlendirilmesi uzun vadede sağlık hizmetlerinin etkinliğini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is twofold: firstly, to collect heel prick blood samples, and secondly, to examine the training provided to healthcare workers and the potential for inappropriate sample sizes. The study was conducted using a single-group, semi-screening design with a pretest-posttest evaluation approach. The study population comprised 47 certified midwives who were engaged in their professional duties within 54 family health care settings located in the Ereğli district of Zonguldak province. Prior to the study, non-compliance rates for heel blood samples collected in the last six months were determined. Following the training provided to healthcare professionals, non-compliance rates for samples collected over the subsequent six months were re-evaluated. In addition to sample numbers, an“Introductory Information Form”and a“Questionnaire on the Procedural Steps Performed Before, During, and After the Heel Blood Collection”were utilised as data collection tools. The analysis of the data was conducted utilising SPSS 24 software, employing frequency, percentage, and McNemar tests. The findings indicated that the knowledge levels of the participants were generally high and similar, with the lowest observed knowledge levels being on the items related to the timing of the heel blood collection. The primary causes of non-compliance were identified as contamination and mislabelling, primarily due to insufficient blood volume. The study revealed that the implementation of training measures resulted in a significant decline in the prevalence of non-compliant samples, with statistical analysis indicating an 80% reduction in such instances compared to the preceding training period. A substantial enhancement in the knowledge and practical capabilities of healthcare workers was observed following the training programme. The study results indicated a significant increase in healthcare workers' knowledge of the procedures prior to heel prick collection. This finding indicates that training provided to healthcare workers has a substantial impact on the quality of heel prick samples. Consequently, it is recommended that regular training programmes be integrated into healthcare services and that continuous professional development be encouraged. Moreover, it is imperative to meticulously monitor the implementation of standard protocols to ensure their seamless integration and optimal functionality.