Yönetsel nöroliderlik ölçek geliştirme çalışması
Development of a managerial neuroleadership scale
  1. Tez No: 958198
  2. Yazar: AYŞE ÖYKÜ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Liderlik, günümüzde bulunan örgütlerin başarı elde etmesinde çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Çalışanların motivasyonu, örgüte olan bağlılığı ve bireysel performansları üzerinde liderlerinin doğrudan bir etkisi bulunduğu düşünülmektedir. 21. Yüzyılda liderlik davranışlarının anlaşılmasında geleneksel yöntemlere ek olarak, bireylerin nörobilişsel süreçlerine odaklanan yeni teorik kavramlar daha fazla önem kazanmaktadır. Buradan yola çıkıldığında, nöroliderlik kavramı, liderlerin rasyonel karar verme, duygusal yönetim, stresle başa çıkma, farkındalık ve ilişkileri yönetme yeteneklerini detaylı bir şekilde incelemeyi sağlamaktadır. Ancak, mevcut literatürde, nöroliderliğe dayalı liderlik davranışlarını çalışan algısına göre ölçen geçerli ve güvenilir ölçeklerin az olması, bu alanda dikkate değer bir eksikliğe işaret etmektedir. Bu çalışmanın asıl amacı, nöroliderlik kavramının, örgüt çalışanlarının liderlerine dair algılarını ölçmek için bilimsel olarak geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'deki çeşitli sektörlerde görev yapan toplam 760 çalışanı kapsamaktadır. Ölçek geliştirme aşamasında, literatür taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda bir madde havuzu oluşturulmuş; sonrasında ön uygulama, ve çeşitli analizlerle yapı geçerliliği test edilmiştir. Ölçeğin hem akademik araştırmalarda hem de örgütsel uygulamalarda liderlik değerlendirilmelerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Leadership has a very important position in the success of today's organizations. It is believed that leaders have a direct impact on employees' motivation, commitment to the organization and individual performance. In the 21st century, in addition to traditional methods of understanding leadership behaviors, new theoretical concepts focusing on the neurocognitive processes of individuals are gaining more importance. From this point of view, the concept of neuroleadership provides a detailed examination of leaders' rational decision-making, emotional management, coping with stress, mindfulness, and relationship management abilities. However, the scarcity of valid and reliable scales that measure leadership behaviors based on neuroleadership according to employee perceptions points to a significant gap in the existing literature. The main purpose of this study is to develop a scientifically valid and reliable scale to measure employees' perceptions of their leaders based on neuroleadership. The sample of the study includes a total of 760 employees working in various sectors in Turkey. In the scale development phase, an item pool was created in line with the literature review and expert opinions, and then the construct validity was tested through a preliminary application and various analyses. It is thought that the scale will contribute to leadership evaluations in both academic research and organizational practices.