Gençlerin çevre duyarlılığı kapsamında geri dönüşüm ve 'yeşil tüketim' alışkanlıklarına sosyolojik bakış
Sociological perspective on recycling and green consumption habits of young people within the scope of environmental sensitivity
  1. Tez No: 958199
  2. Yazar: FİGEN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SEMA SIRMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çevre, en genel anlamıyla insanlığın hayatını sürdürebilmesi için gerekli olan tüm madde ve faaliyetleri kapsayan alanı ifade etmektedir. Bu nedenle insan, çevreye bağımlı bir varlıktır. Bireyler çevre ile sürekli etkileşim halindedir yani hem ondan etkilenmekte hem de onu etkilemektedir. Tarih boyunca yaşanan gelişmelerle birlikte insan-doğa ilişkisi çeşitli değişimlere uğramıştır. Bu bağlamda araştırmada öncelikle insan-çevre ilişkisinde bir dönüm noktası olan“Aydınlanma Dönemi”öncesi insan-doğa ilişkisi ve“Aydınlanma Dönemi”sonrası insan-doğa ilişkisine yer verilmiştir. Devamında ise çevre sorunlarının farklı bir boyuta evrilme nedeni olan“Sanayi Devrimi”ve yaratmış olduğu çevre sorunlarına değinilmiştir. Fabrikalarda yapılan üretim, yapısı gereği doğal kaynaklara bağımlıdır. Üretimin devamının sağlanması adına fabrikalar kontrolsüz biçimde hammadde arayışlarına girmiştir. Tüm bu geri dönüşümsüz üretim faaliyetleri ve enerjinin kontrolsüz kullanımı; hava, su ve toprak kirliliğine neden olmuş ve doğal kaynakların tüketimini bilinçsizce hızlandırmıştır. Katı, sıvı ve gaz atıklarının filtrelenmeden doğaya bırakılması insanlığın ve tüm canlıların yaşamı için bir tehdit oluşturmuştur. Bu bağlamda yaşanan teknolojik gelişmelerin çevresel sonuçların gelecek kuşaklar için ne gibi sorunlar teşkil ettiği ifade edilerek konu kapsamında“Sürdürülebilir Kalkınma”ve“Döngüsel Ekonomi”modellerinin çevre sağlığına olabileceği katkı üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda küresel çapta insanlığın ve ekosistemin sağlığını ve yaşamını tehdit eden çevresel sorunların yönetimi ve azaltılması konusunda gelecek kuşakların önemli yapı taşı olan gençlerin sorumlu üretim ve tüketim kapsamında çevre ile ilgili farkındalıklarını anlamak üzerine sorular yöneltilmiştir. Belirtilenlere ek olarak gençlerin sorumlu üretim ve tüketim davranışlarını açıklamaya çalışan bu araştırmada nitel bir araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın bulguları 18-24 yaş aralığında bulunan 16 gençle (8 erkek 8 kadın) yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada gençlerin sorumlu üretim ve tüketim davranışları ile ilgili olarak çevre duyarlılığı taşıdıkları anlaşılmıştır. Ancak davranışların sürdürülebilir kılınmasında gençlerin bireysel, toplumsal, ekonomik ve altyapısal problemlerin bir engel olduğu konusu da araştırmanın diğer bulguları arasında yer almıştır. Bununla birlikte katılımcı ifadelerinden hareketle yeşil tüketim kavramının ve kültürünün bilgisizlik ve ekonomik problemler nedeni ile bilinirliğinin ve tercih edilebilirliğinin zor olduğu anlaşılmıştır. Bu noktada devletin, belediyelerin, çevresel kurum ve kuruluşların gerekli bilgilendirme, reklam ve ekonomi politikalarında yapılacak olacak yeniliklerin gereklilikleri katılımcılar tarafından ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The environment, in its most general sense, refers to the domain encompassing all substances and activities necessary for human survival. Therefore, humans are environmentally dependent. Individuals are in constant interaction with the environment, meaning they are both affected by it and influence it. The human-nature relationship has undergone various changes with developments throughout history. In this context, this research primarily examines the human-nature relationship before the“Enlightenment Period,”a turning point in the human-environment relationship, and the human-nature relationship after the“Enlightenment Period.”It then addresses the“Industrial Revolution,”which led to the evolution of environmental problems to a new dimension, and the environmental problems it created. Production in factories is inherently dependent on natural resources. To ensure continued production, factories engaged in an uncontrolled search for raw materials. All these irreversible production activities and the uncontrolled use of energy have caused air, water, and soil pollution and unknowingly accelerated the depletion of natural resources. The unfiltered release of solid, liquid, and gaseous waste into nature poses a threat to humanity and all living things. In this context, the environmental consequences of technological advancements are explained, and the potential contributions of“Sustainable Development”and“Circular Economy”models to environmental health are discussed. In this context, questions were posed to understand the environmental awareness of young people, who are crucial building blocks for future generations in managing and mitigating environmental problems that threaten the health and survival of humanity and ecosystems on a global scale, within the context of responsible production and consumption In addition to the aforementioned, this study, which seeks to explain young people's responsible production and consumption behaviors, employed a qualitative research method. The findings were obtained through in-depth interviews with 16 interviews with 16 young people ( 8 males, 8 females) aged 18-24. The research revealed that young people are environmentally conscious regarding responsible production and consumption behaviors. However, other findings of the research also indicated that individual, social, economic, and infrastructural challenges hinder young people's ability to maintain sustainable behaviors. However, based on participant statements, it was understood that the concept and culture of green consumption are difficult to recognize and embrace due to a lack of knowledge and economic constraints. Participants expressed the need for innovations in the information, advertising, and economic policies of the state, and economic policies of the state, municipalities, and environmental institutions and organizations.