Henry Purcell'in Dido ve Aeneas operasında yer alan politik alegoriler
The political allegories present in Henry Purcell's Dido and Aeneas
- Tez No: 958200
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLÜM ÖTENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, İngiliz Barok döneminin önemli eserlerinden biri olan Henry Purcell'in Dido ve Aeneas operasını politik alegori bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Nahum Tate tarafından yazılan libretto, 17. yüzyıl İngiltere'sinde yaşanan siyasal dönüşümleri yansıtan alegorik unsurlar içermektedir. Araştırmada, II. James'in hükümdarlığı ve bu sürecin politik atmosferi ile opera arasındaki bağlantılar analiz edilmiştir. Nitel araştırma yöntemleri benimseyen bu çalışma söylem analizi ile desenlenmiş ve tematik analiz yöntemleriyle yapılandırılmıştır. Librettodan elde edilen politik alegoriye işaret eden temalar, kavramsal bir diyagram aracılığıyla sınıflandırılmış ve her tema ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Bu analizler sırasında“Tarihi Figürler Üzerinden Kurulan Alegoriler”ve“Tarihi Olaylar Üzerinden Kurulan Alegoriler”başlıkları altında toplam sekiz alt tema tanımlanmıştır. Araştırma sonucunda, Dido ve Aeneas operasının yalnızca mitolojik bir anlatı olmadığı, aynı zamanda 17. yüzyıl İngiltere'sindeki siyasal dönüşümleri dolaylı biçimde temsil eden alegorik unsurlar içerdiği saptanmıştır. Bu yönüyle çalışma, Henry Purcell'in eserinin tarihsel bağlamda yeniden okunmasına olanak tanımakta ve literatürde nadiren ele alınan alegorik analiz yaklaşımına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Dido and Aeneas, one of the significant works of the English Baroque period composed by Henry Purcell, in the context of political allegory. The libretto, written by Nahum Tate, contains allegorical elements that reflect the political transformations experienced in 17th-century England. The research analyzes the connections between the reign of James II and the political atmosphere of that period with the narrative structure of the opera. Adopting qualitative research methods, this study is designed through discourse analysis and structured using thematic analysis techniques. The themes indicating political allegory, derived from the libretto, were classified through a conceptual diagram, and each theme was evaluated in detail. During this analysis, a total of eight sub-themes were identified under the headings“Allegories Based on Historical Figures”and“Allegories Based on Historical Events.”The findings revealed that Dido and Aeneas is not merely a mythological narrative but also contains allegorical elements that indirectly represent the political transformations of 17th-century England. In this respect, the study enables a reinterpretation of Henry Purcell's work within its historical context and contributes to the rarely addressed field of allegorical analysis in the literature.