Augusto Boal'in Ezilenlerin Tiyatrosu tekniklerinin okulların demokratikleşmesi amacıyla kullanılabilirliğine dair eğitimcilerin görüşleri
Educators' opinions on the possibility of using Augusto Boal's Theatre of the Oppressed techniques for the democratization of schools
- Tez No: 958201
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY, DOÇ. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu çalışmada Augusto Boal'in Ezilenlerin Tiyatrosu tekniklerinin okulların demokratikleşmesi amacıyla okullarda eğitimciler tarafından tiyatro formları dışında kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. Çalışmaya on dört (14) Ezilenlerin Tiyatrosu tekniği ile başlanmış ancak eğitimcilerle yapılan nominal grup tekniği görüşmesi sonrasında sekiz (8) Ezilenlerin Tiyatrosu tekniği/ türü ile devam edilmiştir. Bu teknikler Forum Tiyatro, Seyirci-Oyuncu, Joker Oyunculuk, Görünmez Tiyatro, İmge Tiyatrosu, Basit Okuma, Tamamlayıcı Okuma ve Bağlamın Dışına Çıkarma teknikleridir. Bu araştırma Augusto Boal'in Ezilenlerin Tiyatrosu tekniklerinin okulların demokratikleşmesi amacıyla eğitimciler tarafından okullarda tiyatro formları dışında kullanılabilirliklerinin eğitimcilerden elde edilen verilerle araştırıldığı nitel araştırma yaklaşımlarından keşfedici bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu araştırmanın amacına uygun olarak seçilen yirmi (20) eğitimci oluşturmaktadır. Bu eğitimcilerin on dördü öğretmen, altısı okul yöneticisidir. Araştırma kapsamında eğitimcilere önce sekiz (8) Ezilenlerin Tiyatrosu tekniği ile ilgili eğitimler verilmiş ve aradan belli bir süre geçtikten sonra eğitimcilerle tekniklerin okullara nasıl taşınabilecekleri noktasında yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Bu araştırmada Forum Tiyatro, Seyirci-Oyuncu, Joker Oyunculuk, Tamamlayıcı Okuma, Basit Okuma ve Bağlamın Dışına Çıkarma tekniklerinin tiyatro formları dışında, İmge Tiyatrosu ve Görünmez Tiyatro'nun ise tiyatro formları ile okulların demokratikleşmesi amacıyla eğitimciler tarafından okullara taşınabilecekleri, okullarda kullanılabilecekleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Ezilenlerin Tiyatrosu tekniklerinin araştırmadaki katılımcıların uygulama önerileri ile farklı kademelerde ve derslerde öğretim yöntem ve tekniği olarak birlikte veya ayrı ayrı kullanılmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the applicability of Augusto Boal's Theatre of the Oppressed techniques by educators in school settings, beyond their traditional theatrical forms, with the overarching aim of contributing to the democratization of schools. The research initially encompassed fourteen (14) Theatre of the Oppressed techniques; however, following a nominal group technique session conducted with educators, the study proceeded with eight (8) selected techniques/types. These include Forum Theatre, Spect-Actor, Joker Acting, Invisible Theatre, Image Theatre, Simple Reading, Complementary Reading, and Text Out of Context. The study adopts an exploratory qualitative research design and seeks to examine, through data gathered from educators, the extent to which Boal's techniques can be adapted for use in educational contexts outside conventional theatre. The study group consists of twenty (20) educators, purposefully selected in accordance with the objectives of the research. Of these participants, fourteen are teachers and six are school administrators. As part of the research process, participants were first provided with training on the aforementioned eight techniques. After a designated period, semi-structured interviews were conducted to explore how these techniques might be integrated into school practices. The data collected from these interviews were subjected to content analysis. The findings suggest that Forum Theatre, Spect-Actor, Joker Acting, Complementary Reading, Simple Reading, and Text Out of Context may be effectively implemented in non-theatrical formats by educators to support school democratization processes. Meanwhile, Image Theatre and Invisible Theatre are considered more suitable for adaptation through theatrical forms. Based on participants' suggestions for practical implementation, the study recommends that Theatre of the Oppressed techniques be employed—either collectively or independently—as instructional methods and strategies across various educational levels and subject areas.