Okul öncesi eğitime devam eden çocukların velilerinin çocuk ihmali ile ilgili bilgi ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the knowledge and awareness levels of parents of preschool children regarding child neglect
- Tez No: 958221
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL PEKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada okul öncesi eğitime devam eden çocukların velilerinin çocuk ihmali ile ilgili bilgi ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Diyarbakır ilinin Silvan ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi bağımsız anaokuluna devam eden 3-6 yaş arası çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri, sosyodemografik form ve araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada ebeveynlerin bazı davranışlarını ihmal davranışı olarak görmedikleri ancak bu davranışların ihmal davranışına örnek olabilecek davranışlar olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırmada eğitim seviyesi yüksek olan ebeveynlerin ihmal bilgi ve farkındalıklarının da yüksek olduğu görülmektedir. Bu noktada ihmal davranışına örnek olabilecek davranışlar hakkında ebeveynlerin bilgilendirilmesi önemli görülmektedir. Çalışmada ebeveynlerin birçoğunun okul ve öğretmen ile iletişimlerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmış ve ebeveynlerin bilgi ve farkındalık düzeylerini arttırabilecek çeşitli eğitimlerin okul aile iş birliği çerçevesinde ebeveynlere sunulmasının çalışmaların etkililiğinin arttırabileceği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the knowledge and awareness levels of parents of preschool children regarding child neglect. For this purpose, the study utilized the phenomenology model, one of the qualitative research designs. The study's participants consisted of parents of children aged 3-6 years attending an official independent kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in the Silvan district of Diyarbakır province during the 2024-2025 academic year. Research data were collected using a sociodemographic form and a semi-structured interview form developed by the researcher. The collected data were analyzed by the researcher using content analysis technique. The study found that participants did not perceive some of their behaviors as neglectful, yet these behaviors were identified as potential examples of neglectful behavior. The research also shows that parents with higher education levels have greater knowledge and awareness of neglect. At this point, it is considered important to inform parents about behaviors that could be examples of neglect. The study concluded that most participants had positive communication with the school and teachers, and that offering various training programs to parents within the framework of school-family cooperation could increase the effectiveness of these efforts to raise parents' knowledge and awareness levels.