Myeloid türevli büyüme faktörünün Parkinson hastalığı'ndaki rolü
The role of myeloid derived growth factor in Parkinson's disease
- Tez No: 958220
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Parkinson hastalığı (PH), motor semptomların yanı sıra anksiyete gibi motor dışı belirtilerle seyreden ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Mevcut tedaviler hastalığın ilerlemesini durdurmada yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada, kardiyovasküler ve metabolik hastalıklarda onarıcı etkileri bilinen Myeloid Türevli Büyüme Faktörü'nün (MYDGF), 6-hidroksidopamin (6-OHDA) ile oluşturulan in vivo PH modelinde davranışsal, nöroanatomik ve moleküler düzeydeki nöroprotektif etkileri incelenmiştir. Rekombinant MYDGF uygulaması, motor asimetri, motor inaktivite ve anksiyete benzeri davranışlarda belirgin iyileşmeler sağlamıştır. Substantia nigrada (SN) TH+ nöron ve striatumda TH+ fiber yoğunluklarının artışı, dopaminerjik sistemde yapısal bütünlüğün korunduğunu göstermektedir. Bcl-2 ve p- AKT düzeylerindeki artış MYDGF'nin hücre sağkalımını desteklediğini; mTOR ve p-eIF2α'daki sınırlı yükselişin ise MYDGF'nin rejeneratif ve stres yanıtlarına katkı sağladığını yansıtmaktadır. Artan eNOS ekspresyonu nörovasküler desteğe, azalan NF-κB düzeyleri ise inflamasyonun baskılanmasına işaret etmektedir. p-p38 MAPK'de anlamlı değişiklik gözlenmemesi, MYDGF'nin esas olarak hücresel sağkalımı destekleyici yolaklar üzerinden etkili olduğunu düşündürmektedir. Bulgular, MYDGF'nin nörodejeneratif hastalıklarda da çok hedefli bir biyolojik ajan olabileceğine kanıt sunmakta; ancak klinik kullanımı için sinyal mekanizmalarının daha detaylı araştırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a progressive neurodegenerative disease characterised by motor symptoms as well as non-motor symptoms such as anxiety. Current treatments are insufficient in halting the progression of the disease. In this study, the neuroprotective effects of Myeloid-Derived Growth Factor (MYDGF), known for its repairing effects in cardiovascular and metabolic diseases, were investigated at behavioral, neuroanatomical, and molecular levels in an in vivo PD model induced by 6-hydroxydopamine (6-OHDA). Recombinant MYDGF administration provided significant improvements in motor asymmetry, motor inactivity, and anxiety-like behavior. Increased TH+ neuron numbers in the substantia nigra (SN) and higher TH+ fiber density in the striatum demonstrates that the structural integrity of the dopaminergic system has been preserved. Increases in Bcl-2 and p-AKT levels indicate that MYDGF supports cell survival, while limited increases in mTOR and peIF2α contribute to regenerative and stress responses. Increased eNOS expression suggests neurovascular support, while decreased NF-κB levels indicate suppression of inflammation. The absence of significant changes in p-p38 MAPK reflects that MYDGF primarily acts through pathways that support cellular survival. The findings provides evidence that MYDGF could serve as a multi-targeted biological agent in neurodegenerative diseases; however, further detailed investigation of its signaling mechanisms is required before clinical application.