1776 Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nde ve 1789 İnsan ve YurttaşHakları Beyannamesi'nde özgürlük
Liberty in the United States Declaration of Independence of 1776 and the Declaration of the Rights of Man and the Citizen of 1789
  1. Tez No: 958222
  2. Yazar: BENGİSU MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZLEM ÜSKÜL ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
1776'da Kuzey Amerika'da, 1789'da Fransa'da devrimler yaşanmış ve bu devrimlerin sonucu olarak iki bildiri kaleme alınmıştır. Bu bildiriler modern anlamda özgürlüğün tezahürü niteliğindedir. Toplumdaki her bireyin ahlaki özerkliğine dayandığı düşünülen özgürlük, her iki bildiri açısından da sorgulanabilir ve uygulamada birçok farklılığa rastlanır. Bu çalışmada Kilise'den koparak ortaya çıkan özgürlüğün niteliğine ulaşmak amacıyla iki bildiride özgürlüğün kaynağı ve kapsamı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Revolutions took place in North America in 1776 and France in 1789, and two declarations were drafted as a result. These declarations are the manifestation of modern liberty. Liberty, which is seen as founded on the moral autonomy of each individual in society, can be questioned concerning both declarations, and many differences can be observed in practice. In this study, the source and scope of liberty in these two declarations are examined comparatively to determine the nature of the liberty that emerged in the rupture with the Church.