Betonarme binalarda geoteknik temel tasarımı için bir kattan temele etkiyen taban basıncının yaklaşık olarak bulunması
Estimation of foundation base pressure acting from each story to the soil for reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 958225
  2. Yazar: FATİHAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Geoteknik temel tasarım hesaplarında, temel taşıma gücünün yeterli gelip gelmediğinin tahkik edilebilmesi ve konsolidasyon oturmasının tahmin edilebilmesi için binadan zemine aktarılan temel taban basıncının bilinmesi gerekmektedir. Temel taban basıncının hesaplanabilmesi için gerekli olan yükler ise yapısal analiz hesap raporlarından alınmalıdır. Ancak çeşitli sebeplerle yapısal analiz hesap raporlarına ulaşılamadığında, temel taban basıncının yaklaşık olarak hesaplanması gereken durumlarla karşılaşılabilmektedir. Böyle durumlarda, betonarme binalar için kat başına 13-15 kPa taban basıncının alındığı bilinmektedir. Ancak literatürde bu değere kaynak teşkil edecek herhangi bir bilimsel çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada; Türkiye'nin farklı bölgelerinde yapılmak üzere projelendirilmiş 41 adet konut türü betonarme bina projesi incelenmiştir. İncelenen binaların SDS değerleri 0,595 – 1,750; kat adetleri 3 – 8 kat; taban alanları ise 58,6 – 574,4 m2 arasında değişmektedir. Bu binalarda temelin öz ağırlığından kaynaklanan taban basıncı (qtem) değerleri temelin kalınlığına bağlı olarak 9,6 – 16,8 kPa (ortalaması 12,8 kPa); yapı ağırlığından dolayı temele gelen taban basıncı (qA) değerleri G+Q yük birleşimi için 41,5 – 171,9 kPa (ortalaması 80,6 kPa); 1,4G+1,6Q yük birleşimi için 59,3 – 243,9 kPa (ortalaması 115,6 kPa) arasında değişmektedir. Bu değerler kullanılarak yapılan hesaplar sonucunda her bir kattan temele gelen taban basıncı (q1kat) değerlerinin G+Q yük birleşimi için 11,4 – 21,8 kPa (ortalaması 16,3 kPa); 1,4G+1,6Q yük birleşimi için 16,4 – 31,3 kPa (ortalaması 23,4 kPa) arasında değiştiği görülmüştür. Elde edilen bu değerlerin histogram grafikleri çizildiğinde G+Q yük birleşimi için her bir kattan temele gelen taban basıncı (q1kat) değerlerinin yaklaşık 15 ile 18 kPa civarlarında, 1,4G+1,6Q yük birleşimi için her bir kattan temele gelen taban basıncı (q1kat) değerlerinin ise yaklaşık 20 ile 26 kPa civarlarında yoğunlaştığı görülmüştür. Elde edilen bu değerlere binada bulunması muhtemel çatı ağırlığı ve asansör kulesi ağırlığı dahil, ancak temelin öz ağırlığı hariçtir.
Özet (Çeviri)
In geotechnical foundation design, the foundation base pressure transferred from the building to the ground must be known to verify whether the foundation bearing capacity is sufficient and to estimate the consolidation settlement. The loads required to calculate the foundation base pressure should be taken from the structural analysis calculation reports. However, when structural analysis calculation reports cannot be accessed for various reasons, situations may arise where the foundation base pressure must be calculated approximately. In such cases, it is known that 13-15 kPa base pressure is taken per floor for reinforced concrete buildings. However, any study has been found in literature that would constitute a source for this value. In this study, 41 residential reinforced concrete building projects designed to be built in different regions of Türkiye were examined. The SDS values of the examined buildings vary between 0.595 and 1.750; the number of floors varies between 3 and 8 floors; and the foundation base areas vary between 58.6 and 574.4 m2. In these buildings, the base pressure (qfound) values resulting from the self-weight of the foundation vary between 9.6 and 16.8 kPa (average 12.8 kPa) depending on the thickness of the foundation; the base pressure (qA) values on the foundation due to the weight of the structure vary between 41.5 and 171.9 kPa (average 81.5 kPa) for the G+Q load combination; and 59.3 and 243.9 kPa (average 116.9 kPa) for the 1.4G+1.6Q load combination. As a result of the calculations made using these values, it was seen that the base pressure (q1floor) values acting from each story to the foundation varied between 11.4 - 21.8 kPa (average 16.3 kPa) for the G+Q load combination; and between 16.4 - 31.3 kPa (average 23.4 kPa) for the 1.4G+1.6Q load combination. When the histogram graphs of these obtained values are constructed, it is seen that the base pressure (q1storey) values acting from each story to the foundation for the G+Q load combination are concentrated around 15 to 18 kPa, and the base pressure (q1storey) values acting from each story to the foundation for the 1.4G+1.6Q load combination are concentrated around 20 to 26 kPa. The values obtained include the possible roof weight and elevator tower weight on the building but exclude the self-weight of the foundation.