Çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemisinde benlik algısı: OSIQ ölçeği ile psikososyal durum incelemesi
Self‑image in childhood acute lymphoblastic leukemia: A psychosocial assessment using the OSIQ scale
- Tez No: 958224
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM OYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, akut lenfoblastik lösemi (ALL) tanısı almış ergen bireylerin benlik imajlarını değerlendirmek ve bu imajı etkileyen sosyodemografik ve klinik faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya merkezimizde 2010-2024 yılları arasında çocukluk çağında ALL tanı ve tedavi almış olan 13-19 yaş arasında 23 erkek, 19 kız toplam 42 hasta ve yaşları uyumlu 42 sağlıklı kontrol grubu alındı. Yaş ve cinsiyetleri benzeyen hasta ve kontrol grubuna Offer Benlik İmajı Ölçeği (OSIQ) uygulandı. Ayrıca hasta grubunın tanı yaşı, relaps öyküsü, eğitim durumu, aile yapısı ve sosyoekonomik durum gibi değişkenlerle OSIQ skorları arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Veriler Google Forms aracılığıyla toplanmış; analizde Mann-Whitney U, t-testi, Ki-kare, Spearman korelasyonu kullanılmıştır. Bulgular: Toplam OSIQ skoru açısından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ancak alt boyut düzeyinde bazı farklar mevcuttu. Hasta grubunda“cinsel tutumlar”alt boyutu daha olumlu;“baş etme gücü”,“bireysel değerler”,“çevre uyumu”ve“mesleki hedefler”alt boyutları ise daha olumsuz idi. Tanı yaşı ile OSIQ skoru arasında anlamlı bir ilişki saptanmazken; tanıdan itibaren geçen süre 10 yıldan kısa olanların sosyal ilişkiler benlik algısı (medyan 24 min maks 15-33) daha uzun olanlarınkinden (medyan 29 min-maks 19-36) daha olumluydu (p=0,023). Eğitim durumu yüksek ebeveyni olan hastaların bireysel değerler ve beden imgesi benlik imajı daha olumluydu (anne ve baba değerlendirmeleri için sırasıyla p=0,029 ve p=0,017) Ayrıca anne ve babanın çalışma durumları, bir arada olması ve cinsiyet gibi değişkenlere göre gruplar arasında benlik imajının alt başlıkları açısından farklılıklar saptandı. Sonuç: Elde edilen bulgular, ALL tanı ve tedavisi almış hastaların benlik imajlarının çok boyutlu faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Tedavinin tamamlanmasından sonra geçen süre uzasa bile benlik imajı olumsuz etkilenebilmektedir. Sonuç olarak bu çalışmanın ALL tedavisi tamamlandıktan sonra her bireyin özel olarak benlik imajı gibi bir alanda psikososyal açıdan değerlendirilmesinde yol gösterici olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the self-image of adolescents diagnosed with acute lymphoblastic leukemia (ALL) and to identify the sociodemographic and clinical factors affecting this image. Materials and Methods: The study included a total of 42 patients (23 boys, 19 girls) aged between 13–19 years who were diagnosed and treated for ALL in childhood at our center between 2010 and 2024, as well as 42 age-matched healthy controls. The Offer Self-Image Questionnaire (OSIQ) was administered to both patient and control groups with similar age and gender distributions. Additionally, the relationships between OSIQ scores and variables such as age at diagnosis, history of relapse, educational status, family structure, and socioeconomic conditions were analyzed in the patient group. Data were collected via Google Forms; Mann-Whitney U test, t-test, Chi-square test, and Spearman correlation were used in the analysis. Results: There was no statistically significant difference in total OSIQ scores between patient and control groups. However, some differences were found at the sub-scale level. In the patient group, the“sexual attitudes”subscale was more positive, whereas the subscales“coping ability,”“individual values,”“environmental mastery,”and“occupational goals”were more negative. While there was no significant correla-tion between age at diagnosis and OSIQ score, adolescents diagnosed less than 10 years ago had a more positive self-image in the“social relations”subscale (median 24, min–max 15–33) compared to those diagnosed over 10 years ago (median 29, min–max 19–36) (p=0.023). Patients with parents having higher educational levels had more positive self-image in the“individual values”and“body image”subscales (p=0.029 and p=0.017 for mother and father respectively). Additionally, subscale differences in self-image were found according to parental employment status, paren-tal unity, and gender. Conclusion: The findings indicate that the self-image of adolescents diagnosed with and treated for ALL is influenced by multifaceted factors. Even after the treatment is completed, self-image may still be negatively affected. As a result, we believe that this study provides guidance for psychosocial evaluation of each individual in areas such as self-image following ALL treatment.