Karşılaştırmalı Türk ve Macar mitolojisi
Comparative Turkish and Hungarian mythology
- Tez No: 958243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SABRİ ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tezin temel amacı, Türk ve Macar mitolojileri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştırmalı bir analiz yoluyla ortaya koymaktır. Bu yetenek, iki kökenli mitolojik motifleri, ortak figürleri ve anlatı yapıları incelenerek aralıklardaki kültürel etkileşimlerin takip edilmesiyle gerçekleştirilmiştir.Çalışmada, nitel araştırma yaklaşımına dayanarak kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş ve karşılaştırmalı analiz teknikleri kullanılmıştır. Tez kapsamındaki Türk ve Macar mitolojisine dair yazılı kaynaklar (destanlar, efsaneler, mitolojik anlatılar) incelenmiş; Benzer ve farklı mitolojik unsurlar sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırmanın girişimciliği, Türk ve Macar mitolojileri arasında önemli ortak motifler mevcut olduğunu göstermektedir. Özellikle kutsal hayvan figürleri (kurt, geyik, kuş), doğa unsurları (ateş, su, dağ) ve tanrısal varlıkların benzerlikleri dikkat çekicidir. Bununla birlikte, Macar mitolojisinin daha sistematik bir tanrı panteonuna sahip olduğu, Türk mitolojisinin ise daha doğuştan merkezli ve esnek bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Bu çalışma, Türk ve Macar mitolojilerinin kökenlerine ilişkin yeni bakış açıları ortaya koymakta; iki kültür arasındaki mitolojik unsurların etkileşimini karşılaştırmalı bir perspektiften değerlendirmektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Türk mitolojisinin özgün yapısı ve kültürel zenginliği vurgulanmakta; çalışma, karşılaştırmalı mitoloji literatürüne anlamlı katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis is to reveal the similarities and differences between Turkish and Hungarian mythologies through a comparative analysis. This ability was achieved by examining the mythological motifs, common figures and narrative structures of the two origins and following the cultural interactions in the intervals. The study conducted a comprehensive literature review based on the qualitative research approach and used comparative analysis techniques. Written sources (epics, legends, mythological narratives) regarding Turkish and Hungarian mythology within the scope of the thesis were examined; Similar and different mythological elements were systematically analyzed. The entrepreneurship of the research shows that there are important common motifs between Turkish and Hungarian mythologies. Especially the similarities of sacred animal figures (wolf, deer, bird), natural elements (fire, water, mountain) and divine beings are remarkable. However, it is seen that Hungarian mythology has a more systematic god pantheon, while Turkish mythology has a more birth-centered and flexible structure. This study offers new perspectives on the origins of Turkish and Hungarian mythologies, assessing the interaction of mythological elements between the two cultures from a comparative perspective. The findings highlight the unique structure and cultural richness of Turkish mythology, and the study offers significant contributions to the literature on comparative mythology.