Mübadelenin iki farklı yüzü: Yunan ve Türk mübadillerin romanlarında ortak ve farklı temaları
Two different faces of exchange: Common and different themes in Greek and Turkish exchange novels
  1. Tez No: 958251
  2. Yazar: HATİCE İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERALP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma; Türk ve Yunan mübadelesinin bireysel ve toplumsal etkilerini, her iki halkın mübadele hakkındaki deneyim, gözlem ve izlenimlerini romanlarında nasıl betimlediğini incelemektedir. 1923'teki nüfus mübadelesi, Yunan ve Türk toplumları üzerinde derin izler bırakmış ve her iki tarafın da kültürel, sosyal ve psikolojik yapılarında önemli değişimlere yol açmıştır. Çalışma; mübadele sürecinin özellikle romanlar aracılığıyla nasıl tasvir edildiğini, iki tarafın eserlerindeki ortak ve farklı yönleri bulup mübadele deneyimlerini eserlerine nasıl yansıttığını araştırmaktadır. Araştırmada Yunan ve Türk mübadele romanlarında zorla topraklarından edilen bireylerin; kimlik arayışları, aidiyet duyguları ve göçmen olmanın getirdiği yabancılaşma gibi ortak temaların ön plana çıktığı görülmektedir. Öte yandan her iki halkın mübadeleye yaklaşımı, yaşadıkları coğrafyaların kültürel farklılıklarıyla şekillenmiş ve romandaki temalar üzerinden bu farklılıklar da ortaya konulmuştur. Türk mübadele romanlarında Türk halkının köy ve kasaba kültürüne dayalı yaşam biçiminin kaybı ve kentleşme sürecine adaptasyonu, bazen de“yeni vatan”olgusunun Türk halkı tarafından nasıl içselleştirildiği vurgulanırken Yunan mübadele romanlarında Yunan kültürünün muhafazası, yenilgi ve“Yunanistan'a dönüş”teması, Yunan karakterlerin psikolojik durumları ve nostaljik duygularıyla birlikte işlenmiştir. Çalışma; mübadeleye dair tarihsel ve kültürel bağlamı, edebi bir perspektif üzerinden ele alarak her iki halkın romanlarında görülen ortak ve farklı temaların altında yatan sebepleri anlamayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, romanların her iki halkın mübadele deneyimlerinin anlatılmasında nasıl bir rol oynadığını ve bireysel travmaların kolektif hafızaya nasıl dönüştüğünü de irdelemektedir. Sonuç olarak bu tez; Türk ve Yunan mübadele romanlarının, tarihsel ve kültürel farklılıkları bir arada barındırarak göç ve kimlik arayışı temalarının derinlemesine analizini sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the individual and social effects of the Turkish and Greek population exchange, and how both peoples described their experiences, observations and impressions about the exchange in their novels. The population exchange in 1923 left deep marks on the Greek and Turkish societies and led to significant changes in the cultural, social and psychological structures of both sides. The study investigates how the population exchange process was depicted, especially through novels, how the two sides found common and different aspects in their works and how they reflected their population exchange experiences in their works. In the research, it is seen that common themes such as identity searches, sense of belonging and alienation brought about by being an immigrant come to the fore in Greek and Turkish exchange novels of individuals who were forcibly displaced from their lands. On the other hand, the approach of both peoples to the exchange was shaped by the cultural differences of the geographies they lived in and these differences were also revealed through the themes in the novel. While the loss of the Turkish people's village and town culture-based lifestyle and their adaptation to the urbanization process, and sometimes how the concept of the ―new homeland‖ was internalized by the Turkish people are emphasized in Turkish exchange novels, the preservation of Greek culture, defeat and the theme of ―return to Greece‖ are handled vii together with the psychological states and nostalgic feelings of the Greek characters in Greek exchange novels. The study aims to understand the underlying reasons for the common and different themes seen in the novels of both peoples by examining the historical and cultural context of the exchange from a literary perspective. In addition, it examines how the novels play a role in narrating the exchange experiences of both peoples and how individual traumas transform into collective memory. As a result, this thesis aims to present an in-depth analysis of the themes of migration and identity search in Turkish and Greek exchange novels, which contain historical and cultural differences together.