The relationship between psychological sense of university membership and meaning in life: The mediating role of self-concept clarity
Üniversiteye aidiyet duygusu ile yaşamın anlamı arasındaki ilişki: Benlik belirginliğinin aracı rolü
- Tez No: 958252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD DEMİRUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üniversiteye geçiş, beliren yetişkinlikte önemli bir kavram olduğundan, üniversite yaşamına uyum yine bu dönemde önemli bir rol oynar. Üniversite yaşamına uyum, bireylerin yeni çevrelerinin taleplerini karşılamak için kişisel, akademik ve sosyal becerilerini yeniden gözden geçirmelerini ve değişiklik yapmalarını gerektirir. Bazı üniversite öğrencileri üniversite yaşamına kolayca uyum sağlarken, bazı öğrenciler uyum sağlamakta zorlanır. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin üniversite yaşamına uyumunu etkileyen faktörleri belirlemek için, yaşamın anlamı ile üniversiteye aidiyet duygusu arasında benlik belirginliğinin aracılık rolü incelenmiştir. Bu değişkenleri ölçmek amacıyla; Üniversite Öğrencileri için Okula Aidiyet Duygusu Ölçeği (ÜÖOADÖ), Benlik Belirginliği Ölçeği (BBÖ) ve Yaşamın Anlamı Ölçeği (YAÖ) üniversite öğrencileri tarafından yanıtlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, üniversiteye aidiyet duygusunun yaşamdaki anlamla doğrudan bir ilişkisi olmadığının, ancak benlik belirginliği aracılığıyla bir ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar, teorik ve pratik araştırma bulguları sunularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the transition to college is a significant concept in emerging adulthood, adjustment to college life plays an important role in their lives. Adaptation to college requires changes in individuals' personal, academic, and social skills to meet the demands of the new environment. While some college students adapt naturally to university life, others struggle to adjust. In this study, the mediating role of self- concept clarity between meaning in life and psychological sense of university membership was examined. Psychological Sense of University Membership Scale (PSSM for university students), Self-Concept Clarity Scale (SCCS), and Meaning in Life Questionnaire (MLQ) were used to measure variables of the study that are answered by university students. Results of the study demonstrated that psychological sense of university memberships not directly associated with meaning in life but associated indirectly through self-concept clarity. The results have been considered in the context of theoretical and practical research findings.