Transportation of dangerous goods by sea and ship accidents
Tehlikeli maddelerin deniz yoluyla taşınması ve gemi kazaları
  1. Tez No: 958282
  2. Yazar: CEM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ÇOŞKUN KÜÇÜKÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Deniz taşımacılığında tehlikeli maddelerin taşınması çok riskli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu bağlamda genel olarak tehlikeli maddeler,türleri ve taşınırken dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiş ve gemi kazaları konu edilmiştir. Daha sonrasında bu tip kazaların yaşanmaması,can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi adına alınabilecek ne gibi aksiyonlar vardır gibi sorulara yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The transport of dangerous goods by sea is a very risky and important issue that requires careful attention. In this context, dangerous goods, their types, and the precautions that must be taken during transport are discussed, and ship accidents are addressed. Subsequently, answers are sought to questions such as what actions can be taken to prevent such accidents and avoid loss of life and property.