Coğrafi bilgi sistemi tekniği kullanılarak erozyon risk değerlendirmesi
Erosion risk assessment using geographic information system tecnique
  1. Tez No: 95829
  2. Yazar: EMEL EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA R. ÇANGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ TEKNİĞİ KULLANILARAK EROZYON RİSK DEĞERLENDİRMESİ Emel EROL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yardımıyla potansiyel ve gerçek erozyon risk alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı olarak Mihalıççık ilçesi toprakları seçilmiş ve çalışmada CORINE yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen erozyon parametreleri yöntem gereği İncelenmiş, potansiyel ve gerçek erozyon risk haritaları bulunmuştur. Potansiyel erozyon risk haritası sonucuna göre çalışma alanının %44* 0nün düşük, %52' sinin orta, %4' ünün İse yüksek erozyon riski gösterdiği belirlenmiştir. Gerçek erozyon risk haritası sonuçlanna göre alanın, %3V i düşük, %20' si orta, %49' unun yüksek derecede erozyona maruz kaldığı görülmüştür. Bitki örtüsü ve arazi kullanım durumunun gerçek erozyon riskini büyük ölçüde etkilediği görülmüştür. CORINE yönteminin Türkiye arazilerinin potansiyel ve gerçek erozyon risk haritalarının oluşturulabilmesinde çok ucuz, anlaşılabilir ve kolay uygulanabilen bir yöntem olduğu belirlenmiştir. 2000, Sayfa: 63 ANAHTAR KELİMELER: Erozyon, coğrafi bilgi sistemi, CORINE yöntemi, Mihalıççık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EROSION RISK ASSESSMENT USING GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEM TECNIQUE Emel EROL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science The aim of this study is to determine potential and actual erosion risk areas using Geographic Information System (GIS). Mihalıççık district soils was selected as practising area and COR IN E method was used. Erosion parameters obtained, was examined by that method, as a result potential and actual erosion risk maps were set up. According to potential risk map results, it was determined that % 44 of area has low, % 52 of has medium and % 4 of has high erosion risk. Due to actual risk map results, it was determined that % 31 of area has low, % 20 of has medium and % 49 has high erosion risk. Land cover and land use have affected actual erosion risk highly. CORINE method was determined as very cheap, understandable and used friendly way to set up potential and actual erosion risk maps for Turkey lands. 2000, Pages: 63 KEY WORDS: Erosion, geographic information system, CORINE method, Mihalıççık. 11