Masculinity and psychotherapy: Experiences of clients and therapists in Türkiye
Erkeklik ve psikoterapi: Türkiye'deki danışan ve terapistlerin deneyimleri
- Tez No: 958308
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE CİHAN BOLAK BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Literatürde erkeklerin yardım alma davranışının ve psikoterapiye başvuru oranlarının kadınlara kıyasla az olduğu bulgusu yer almakta ve bu durumun geleneksel erkeklik ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalar sıklıkla erkeklerin ruh sağlığına katılımlarına odaklanmış fakat ruh sağlığı hizmetlerinden biri olan bireysel terapi sürecinde içselleştirilmiş geleneksel erkeklik normlarının terapi deneyimini nasıl şekillendirdiğine yönelik pek çalışma yapılmamıştır. Bu nitel araştırmanın temel amacı erkeklerin normlarının danışanların terapi odası deneyimlerini ve terapistlerin erkek danışanlarla çalışma sürecini daha yakından anlayabilmektir. Araştırmanın başlıca soruları;“Türkiye'deki erkek danışanlar erkekliği nasıl algılıyor?”“Erkeklik algıları terapi süreçlerini nasıl şekillendiriyor?”“Terapistler Türkiye'deki erkek danışanlarla çalışırken nasıl deneyimler yaşıyor?”. Bu bağlamda 8 heteroseksüel erkek danışan ve 8 terapist ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler tematik analiz yoluyla terapistler ve danışanlar için ayrı ayrı analiz edilmiştir. Danışanlar için a) terapi odası dışındaki erkeklik ve b) terapi odası içindeki erkeklik isimli iki tema belirmiştir. Terapist görüşmelerinin analizi sonrasında terapistlerin erkeklikle ilgili süreçte gözlemlediği meseleleri içeren a) erkeklikle çalışmak: terapi odası gözlemleri ve terapi sürecinin cinsiyetten bağımsız ilerlediğini ifade eden b) erkekliğin ötesinde isimli iki tema oluşturulmuştur. Bu bulgular, Türkiye bağlamında erkek danışanların ve erkek danışanlarla çalışan terapistlerin özgün deneyimlerini toplumsal cinsiyet bakış açısıyla daha yakından anlamaya katkı sunmayı hedeflemektedir. Çalışmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve uygulamaya sağlayabilecekleri tartışılarak ilerideki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The literature consistently shows that men seek psychological support and begin psychotherapy at significantly lower rates than women. This tendency has been closely linked to traditional masculine norms. While prior research has focused on help-seeking attitudes, few studies have explored how masculine norms shape the lived experience of individual psychotherapy. This qualitative study aims to explore how masculinity influences male clients' in-session experiences and how therapists working with male clients understand gendered dynamics in therapy. The study addresses three core research questions: (1) How do Turkish male clients perceive masculinity? (2) How do these perceptions influence their therapeutic process? (3) How do therapists experience working with Turkish male clients in relation to masculinity? Semi-structured interviews were conducted with eight heterosexual male clients and eight therapists. Interviews were analyzed using thematic analysis, with separate coding processes for clients and therapists. For male clients, two main themes emerged: (a) masculinity beyond the therapy room and (b) masculinity inside the therapy room. Therapist interviews resulted in two primary themes: (a) working with masculinity: therapist observations, which focused on the gendered challenges observed in therapy, and (b) beyond masculinity: when masculinity does not matter, which reflected therapists' accounts of the therapy process independently of gender. Overall, the findings aim to contribute to a gender-informed understanding of the unique therapeutic experiences of male clients and their therapists in Türkiye. Strengths, limitations, and practical implications of the study are discussed, along with suggestions for future research.