Reimagining business in the presence of LLMs: When and how to use? exploring possibilities
LLM'lerı̇n varlığında iş dünyasını yenı̇den düşünmek: Ne zaman ve nasıl kullanılmalı? fırsatların keşfı̇
  1. Tez No: 958309
  2. Yazar: SALİH CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Dil modelleri, insan dilini anlama ve üretme yetenekleriyle birçok sektörde rekabet avantajı sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Ancak, dil modellerinin benimsenmesi kolay bir süreç değildir ve iki önemli engelle karşılaşır: belirsiz kullanım durumları ve içsel teknik sınırlamalar. Bu çalışma, 'Şirketler, teknik sınırlamalar ve belirsiz kullanım durumlarıyla başa çıkarak, dil modellerini operasyonel veya finansal değer yaratmak için nasıl kullanabilirler?' sorusuna yanıt aramaktadır. Mevcut literatürün tematik bir analizine dayanarak, bu araştırma, başarılı dil modeli entegrasyonu için üç ana sütun belirlemektedir: iş bağlamı, kalıplar ve teknik temeller. Her sütun, hem zorlukları anlamak için bir mercek hem de yapılandırılmış fikir üretimi için bir temel işlevi görür. İş bağlamı sütunu, organizasyonel hazırlık, paydaş uyumu ve stratejik uyumu inceler. Kalıplar sütunu (henüz tam olarak olgunlaşmamış olup burada ayrıntılı olarak ele alınmamıştır), ortaya çıkan en iyi uygulamaları kapsar. Teknik temeller sütunu ise dil modeli dağıtımını mümkün kılan mimariler, eğitim stratejileri ve çıkarım zamanı yöntemlerini inceler. Bu keşiflere dayanarak, potansiyel ile pratik arasındaki boşluğu kapatmak için, dil modeli kullanım durumlarını sistematik olarak belirlemek, değerlendirmek ve önceliklendirmek amacıyla yapılandırılmış bir fikir üretim çerçevesi önerilmektedir. Bu çerçeve, dil modeli projelerinin ölçülebilir değer sunmasını sağlamak için teknik yetenekleri stratejik iş fırsatlarıyla uyumlu hale getirerek benimseme sürecini anlaşılır kılmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Language models, with their ability to understand and generate human language, represent a potential source of competitive advantage across industries. However, their adoption is not straightforward, facing two critical barriers: unclear use cases and inherent technical limitations. This work addresses the research question,“How can companies across industries leverage language models to generate operational or financial value within a company while navigating technical limitations and unclear use cases?”Drawing on a thematic analysis of existing literature, this research identifies three key pillars necessary for successful language model integration: business context, patterns, and technical foundations. Each pillar serves as both a lens for understanding the challenges and as a foundation for structured ideation. The business context pillar explores organizational readiness, stakeholder alignment, and strategic fit. The patterns pillar (though less mature and not explored in depth here) captures emerging best practices. The technical foundation pillar examines the architectures, training strategies, and inference-time methods that enable language model deployment. Building on this exploration, to bridge the gap between potential and practicality, a structured ideation framework is proposed, enabling businesses to systematically identify, evaluate, and prioritize language model use cases. This framework aims to demystify the adoption process, aligning technical capabilities with strategic business opportunities, and ensuring that language model projects deliver measurable value.