Relationship between posttraumatic growth and unfinished business among earthquake survivors
Depremden sağ kurtulan bireylerde travma sonrası büyüme ile bitirilmemiş işler arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 958310
  2. Yazar: ELİF TORUN
  3. Danışmanlar: DR. BEGÜM SERİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremden sağ kurtulan ve deprem kaynaklı kayıp yaşayan yetişkinler arasında travma sonrası büyüme (PTG) ile bitirilmemiş işler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Travma sonrası büyüme beş boyutta değerlendirilmek üzere genişletilmiş versiyonuyla Travma Sonrası Büyüme Envanteri (PTGI-X), bitirilmemiş işler ise iki boyutta değerlendirilmek üzere Kayıp Yaşantılarında Bitmemiş İşler-Kısa Formu kullanılmıştır. Veriler, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta depreme doğrudan maruz kalmış ve bir yakınını kaybetmiş 419 yetişkinden kartopu örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler R programında Kanonik Korelasyon Analizi (CCA) ile analiz edilmiştir. Travma sonrası büyümeye ilişkin veri seti; kişilerarası ilişkiler, kişisel güç, yaşam takdiri, yeni olasılıklar ve inançsal-varoluşsal değişim alt boyutlarından oluşurken; bitirilmemiş işlere ilişkin veri seti ise gerçekleşmemiş yaşantılar ve çözümlenmemiş çatışmalar alt boyutlarından oluşmaktadır. Çalışma, travma sonrası büyümenin Tedeschi ve Calhoun'un işlevsel-betimsel modeli temel alınarak gerçekleştirilmiş ve bitirilmemiş işler, Gestalt terapisi kavramı olarak ele alınmış; Gestalt'ın temel ilkeleriyle birlikte ele alınmıştır. Bulgular, bitirilmemiş işlerin alt boyutlarının travma sonrası büyümenin bazı boyutlarıyla negatif ilişki gösterdiğini, ancak travma sonrası büyüme deneyimin bazı alanlarında destekleyici bir rol de üstlenebildiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, afet sonrası travma çalışmaları ve yas müdahalelerinde bitirilmemiş işlerin ele alınmasının önemini vurgulayarak psikolojik danışma alanına katkıda bulunmaktadır. Türkiye'nin afet açısından riskli bir ülke olması dikkate alındığında, bulgular mevcut ve gelecekteki olası doğa kaynaklı afet bağlamlarında etkili ve bağlama uygun psikolojik destek stratejilerinin geliştirilmesi açısından işlevsel çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the relationship between posttraumatic growth (PTG) and unfinished business among adult survivors of Kahramanmaraş-centered earthquake on February 6, 2023. The expanded version of the Posttraumatic Growth Inventory (PTGI-X) was used to assess posttraumatic growth with five dimensions, while the Unfinished Business in Bereavement-Short Form was employed to measure unfinished business with two dimensions. Data were collected from 419 adults who experienced the earthquake directly in Kahramanmaraş on February 6th and lost a loved one, recruited through snowball sampling. The collected data were analyzed using Canonical Correlation Analysis (CCA) in the R program. The dataset representing posttraumatic growth consisted of the subdimensions: relationship with others, personal strength, appreciation of life, new possibilities, and spiritual/existential change; whereas the dataset for unfinished business included the subdimensions: unfulfilled wishes and unresolved conflicts. The study is based on Tedeschi and Calhoun's functional-descriptive model of posttraumatic growth and addresses unfinished business as a Gestalt therapy concept, integrating with other core Gestalt principles. The findings showed that unfinished business was negatively associated with certain aspects of posttraumatic growth, while it also appeared to facilitate growth in specific domains of posttraumatic experience. The study contributes to psychological counseling by emphasizing the importance of addressing unfinished business in post-disaster trauma work and grief interventions. Considering Türkiye's status as a disaster-prone country, the findings offer functional implications for developing effective, contextually appropriate psychological support strategies in both current and future nature-oriented disaster contexts.