A multi-level analysis of Syria's regime security strategy in relations with Turkey (1990–1998)
Suriye'nin Türkiye ile ilişkilerinde rejim güvenliği stratejisinin çok düzeyli analizi (1990–1998)
- Tez No: 958311
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, 1990-1998 yılları arasında Şam ve Ankara arasındaki ilişkileri Suriye'nin rejim güvenliği perspektifinden incelemektedir. Rejimin kaygılarının olayları nasıl şekillendirdiğini anlamak amacıyla çok boyutlu bir analiz yöntemi benimseyen bu çalışma, Suriye-Türkiye ilişkileri literatürünü zenginleştirmeyi hedeflemektedir; zira Suriye'nin rejim güvenliği yaklaşımına yeterince yer verilmemiştir. Ele alınan dönem uluslararası, bölgesel ve ulusal olmak üzere üç farklı boyutta analiz edildikten sonra çalışma, sistemik ve iç gelişmeler ile Türkiye'nin bu meselelere ilişkin politikalarının Esad rejiminin güvenliği konusunda kaygılar oluşturduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu durum, Suriye'deki karar vericilerin Türkiye'yi endişelendiren politikalar üretmesine ve bir güvenlik ikileminin ortaya çıkmasına neden olmuş, nihayetinde bu süreç Ekim 1998'de bir krize yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relations between Damascus and Ankara from the perspective of the Syrian regime security between 1990 and 1998. By incorporating a multi-level analysis to understand how the regime's concerns have shaped events, the study aims to enrich the literature on Syria-Turkey relations, as there has been little focus on the Syrian regime security perspective. After analysing the period across three levels – international, regional and domestic – the study concludes that systemic and domestic developments, along with Turkey's policies regarding these issues, generated concerns about the security of the Asad regime. This led Syrian decision-makers to formulate policies that concerned Turkey and created a security dilemma, ultimately resulting in a crisis in October 1998.