Exceptional legislation in the Turkish parliament: Explaining temporal patterns of law-making (1991-2015)
Türk parlamentosunda istisnai yasama: Kanun yapımının zamansal örüntülerini açıklamak (1991-2015)
- Tez No: 958312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu tez, 1991-2015 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) istisnai yasama yöntemleri ve kanun türlerinin normalleşmesini incelemektedir. Bunlar, olağan kanun yapımının yanı sıra, esasen yalnızca belli koşullarda kullanılabilecek istisnai araçlar olarak tasarlanan torba kanun, hızlandırılmış prosedür ve kanun hükmünde kararnamelerdir. İki orijinal veri setinden ve çok düzeyli kurumsalcı bir çerçeveden yararlanan çalışma, bu standart dışı araçların parlamento pratiğine neden ve nasıl yerleştiğini açıklamak için nitel ve nicel yöntemleri birleştirmektedir. Bu tür araçların öncelikle zayıf veya azınlık hükümetleri tarafından veya çoğunlukla olağanüstü dönemlerde kullanıldığına dair beklentilerin aksine, bulgular bunların olağan dönemlerde güçlü tek parti hükümetleri tarafından yaygın bir şekilde kullanıldığını ortaya koymaktadır. Analiz, yasama gerekliliğinden ziyade zamansal kontrolü merkezi bir motivasyon olarak tanımlamaktadır: istisnai prosedürler iktidar partilerine yasa yapımını hızlandırma, muhalefeti bypass etme ve özellikle seçim dönemleri siyasi zamanlamayı yönetme kabiliyeti sunmaktadır. AB'ye uyum ve ekonomik krizler gibi dışsal baskılar prosedürel dönüşümlerin itici gücü olmuştur, ancak bunların kalıcılığı en iyi aktörlerin zamanı stratejik olarak kullanmasıyla açıklanmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda istisnai mevzuatın rutinleşmesini sağlayan resmi ve gayri resmi kurumsal değişiklikleri de belgelemektedir. Aynı zamanda, yasama rasyonalizasyonu, demokratik gerileme ve parlamentonun stratejik manipülasyonu üzerine daha geniş tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the normalization of exceptional legislative procedures and law types in the Turkish Grand National Assembly (TGNA) between 1991 and 2015. These are mainly omnibus legislation, expedited procedure, and decree-law—initially designed as extraordinary measures— apart from ordinary law-making. Drawing on two original datasets and a multi-level institutionalist framework, the study combines qualitative and quantitative methods to explain why and how these non-standard tools became embedded in parliamentary practice. Contrary to expectations that such instruments are primarily used by weak or minority governments or in extraordinary periods, findings reveal their extensive deployment by strong single-party governments in ordinary times. The analysis identifies temporal control, rather than legislative necessity, as a central motivation: exceptional procedures offer ruling parties the ability to accelerate law-making, bypass opposition, and manage political timing, especially during election periods and recesses. External pressures—such as EU harmonization and economic crises—contributed to initial procedural innovations, but their persistence is best explained by actors' strategic use of time. The study also documents the formal and informal institutional changes that enabled the routinization of exceptional legislation. It contributes to broader debates on legislative rationalization, democratic backsliding, and the strategic manipulation of parliamentary time, offering both empirical insight and conceptual innovation in the study of legislative politics.