Evaluating curriculum literacy levels among tertiary-level English language teachers: A mixed-methods study
Yükseköğretim düzeyindeki İngilizce öğretmenleri arasında program okuryazarlık seviyelerinin değerlendirilmesi: Karma yöntemli bir çalışma
  1. Tez No: 958334
  2. Yazar: ZAHİDE HANDE ALHAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küreselleşen dünyada İngilizcenin yabancı dil olarak artan önemi nedeniyle, İngilizce öğretmenlerinin etkili öğretimi destekleyen temel yeterliklere sahip olmaları büyük bir önem taşımaktadır. Bu yeterlikler arasında, öğretmenlerin program yapılarını doğru bir şekilde yorumlamalarını ve sınıf düzeyinde anlamlı bir biçimde uygulamalarını sağlayan program okuryazarlığı öne çıkmaktadır. Son yıllarda program okuryazarlığı akademik ilgi görmeye başlamış olmakla birlikte, yükseköğretim düzeyinde İngilizce öğretmenlerinin program okuryazarlığı düzeylerine yönelik araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu birleştirici karma yöntem çalışması, öğretmenlerin program okuryazarlığı düzeylerini değerlendirmekte ve demografik faktörlerin, öğretmen algılarının ve karşılaşılan zorlukların etkilerini incelemektedir. Nicel veriler, Ankara'daki devlet ve vakıf üniversitelerinin İngilizce hazırlık okullarında görev yapan 230 İngilizce öğretmenine uygulanan Program Okuryazarlığı Ölçeği (Bolat, 2017) aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise 23 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ve tematik analiz kullanılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin program okuryazarlığı düzeylerinin yüksek seviyede olduğunu, ileri akademik dereceler, mezun olunan program, yaş ve öğretmenlik deneyiminin bu düzeylere anlamlı katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Nitel bulgular, öğretmenlerin programı esnek ve uyarlanabilir bir yapı olarak gördüklerini ve bunun öğrenci merkezli öğrenmeyi desteklemek açısından önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bununla birlikte, katı program yapıları, program geliştirme süreçlerine öğretmenlerin yeterince dahil edilmemesi, yetersiz destek materyalleri ve program tasarımındaki tutarsızlıklar gibi çeşitli zorluklar da tespit edilmiştir. Çalışma, öğretmen yetiştirme programlarının, program geliştirme bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine ağırlık verecek şekilde güçlendirilmesini, kurumların program geliştirme sürecine öğretmen katılımını artırmalarını ve hedefe yönelik mesleki gelişim girişimlerinin teşvik edilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to increasing importance of English as a foreign language in the educational context of globalizing world, it is vital for English language teachers to possess key competencies that facilitate effective instruction. Among these, curriculum literacy stands out as an essential skill that enables teachers to interpret curricular frameworks accurately and apply them meaningfully at the classroom level. Although curriculum literacy has recently attracted scholarly interest, limited research has addressed the curriculum literacy levels of tertiary-level English language teachers. This convergent mixed-methods study aims to evaluate their curriculum literacy levels and explores the influence of demographic factors, teachers' perceptions, and challenges. An online questionnaire utilizing Curriculum Literacy Scale (Bolat, 2017) was administered to 230 English language teachers employed at public and private universities' English preparatory schools in Ankara, Turkey to collect quantitative data. Qualitative data were gathered through semi-structured interviews with 23 participants. Descriptive statistics and thematic analysis were used to analyze the datasets. Results indicated high curriculum literacy levels, with advanced academic degrees, program of graduation, age, and teaching experience contributing significantly. Qualitative findings revealed that teachers viewed the curriculum as a flexible and adaptive framework that is essential for supporting student-centered learning. However, challenges such as rigid curriculum structures, limited teacher involvement, inadequate support materials, and inconsistencies in curriculum design were identified. The study suggests strengthening teacher education programs with a greater focus on curriculum development, enhancing institutional support for curricular engagement, and promoting targeted professional development initiatives to foster curriculum literacy competencies.