Exploring the roles of emotional reminiscing and perceived parenting in the pathway from maternal early maladaptive schemas to adolescents' behavioral problems
Annenin erken dönem uyumsuz şemalarından ergenlerin davranış sorunlarına giden yolda duygusal anı konuşması ve algılanan ebeveynlik rollerinin araştırılması
- Tez No: 958336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlik dönemindeki gençler ve annelerinin üzücü bir olay sırasındaki anı konuşmalarında duygusal ayrıntılandırmanın annenin erken dönem uyum bozucu şemaları ile ergenin davranış problemlerine aracılık edip etmediğini ve bu mekanizmada annenin algıladığı ebeveynlik biçiminin koruyucu bir işlev üstenip üstelenmediğini incelemektir. Bu doğrultuda, çalışmanın örneklemini 103 anne (Ort. = 41.96, SS = 5.44) – ergen (11-18 yaş, Ort = 13.87, SS = 1.56) çifti oluşturmuştur. Ev ziyareti şeklinde gerçekleşen bu çalışmada, duygusal ayrıntılandırmayı ölçmek için anne ve ergen üzgün bir anıyla ilgili 5 dakika boyunca baş başa sessiz bir odada konuşmuşlardır. Bu kısım ses kaydına alınmış, daha sonra kodlanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçekler ise link yoluyla anneye iletişmiş olan Young Şema Ölçeği Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Ebeveyn Formu (KAET-E)'dır. Bulgulara göre, ergenlik çağındaki çocukların annelerinde daha fazla kopukluk-reddedilme ve zedelenmiş sınırlar/yüksek standartlar şema alanları, annenin ergenle üzgün bir anı hakkında konuşurken ergenlerin duygularını ortaya çıkarmak için daha fazla açık uçlu soru sormasıyla ilişkili bulunmuştur. Bu durum, yalnızca annenin ebeveynliğini reddedici olarak algılaması düşük olduğunda ergenin dışsallaştırma sorunlarının azalmasına yol açmıştır. Sonuçlar alanyazın kapsamında tartışılmış, sınırlılıklar, gelecek çalışmalar için öneriler ve klinik doğurgular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine whether emotional elaboration during reminiscing about a sad memory between adolescents and their mothers mediates the relationship between the maternal early maladaptive schemas and the adolescents' behavioural problems, and whether the perceived maternal parenting serves a protective function in this mechanism. In this context, the study sample consisted of 103 mothers (M = 41.96, SD = 5.44) - adolescent (11-18 years old, M = 13.87, SD = 1.56) dyads. In this study, which conducted as a home visit, to measure emotional elaboration during reminiscing, the mother and the adolescent talked about a sad memory for 5 minutes alone in a quiet room. This part was audio recorded and later coded. The scales used in the study were Young Schema Questionnaire-Short Form-3 (YSQ-SF3), Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ), and Short form of Egna Minnen Barndoms Uppfostran -Parents (S-EMBU-P), which were collected online from mothers. According to the findings, greater maternal disconnection-rejection and impaired limits-exaggerated standards were significantly associated with mothers' asking more open-ended questions to elicit feelings when discussing a sad event with their adolescents. This, in turn, led to a decrease in the adolescents' externalizing problems. However, this was observed only when perceived maternal rejection was low. The results were discussed within the context of the literature, and study's limitations, recommendations for future studies, and clinical implications were addressed.