Gürgenli Dağı'nın florası (Çankırı/Türkiye)
Flora of the Gürgenli mountain (Çankırı/Turkey)
- Tez No: 95834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÜRGENLİ DAĞI FLORASI (Çankırı/Türkiye) Nilsun ERGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Latif KURT ÖZET: Bu araştırma, İç Anadolu'nun Kuzeybatısında Çerkeş ve Kurşunlu ilçelerinin kuzeyinde yer alan, Gürgenli Dağı florasını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bölgesi az yağışlı buzlu, yan- kurak soğuk ve buzlu Akdeniz iklimlerinin etkisi altındadır. Araştırma bölgesinden toplanan, 530 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu, 67 familyaya ait 242 cins ve 378 tur ve tür altı takson tespit edilmiştir. Araştırma alanımızda en zengin familya Compositae familyası, en zengin cins ise Trifolium'âsa. Alandan 31 endemik tur toplanmış olup, tüm türlere oram % 8.8'dir. Türlerin floristik bölgelere göre dağılımı ve oranlan şöyledir, Av-Sîb; %14.02, İran-Turan; %11.1, Akdeniz; %6.88, Diğerleri; %67.22* dir. 2000, 100 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Flora, Bitki Coğrafyası, Gürgenli Dağı, Çcrkeş-Çankın, Türkiye. i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis FLORA OF THE GÛRGENLİ MOUNTAIN (Çankırı/Türkiye) NilsunERGÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Asst Prof. Dr. Latif KURT SUMMARY: In this research, it was aimed to carry out the floristic properties of Gûrgenli Mountain which is the area northern part of Çerkeş and Kurşunlu located in the north-west part of Central Anatolia Region. The study area is under the effective control of less rainy iced and semi arid-cold and iced types of mediterranean climate. As a result of the identification of the collected specimens, 378 plant species have been determined from the area. These belong to 67 families and 241 genera. In the research area the richest family is Compositae and the richest genus is Trifolinm. 31 endemic plant specimens collected from the research area, the ratio of which reaches to 8.8 %. The distribution rates of the species into the floristical regions are as follows: Euro-Sib; 14.02 %, Irano-Turanian; 11.1%, Medit; 6.88%, others; 67.22 %. 2000, 109 Pages KEY WORDS: Flora, Plant Geography, Gûrgenli Mountain, Çerkeş- Çankın, Turkey.