Tokat ili domates ekim alanlarındaki virus hastalıklarının tesbiti
Identification of virus diseases in tomato plantations in Tokat province
- Tez No: 95835
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOKAT İLİ DOMATES EKİM ALANLARINDAKİ VİRÜS HASTALIKLARININ TESPİTİ E. ArzuELİBÜYÜK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Korama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Filiz ERTUNÇ Bu çalışma Tokat ilinde yetiştirilen domatesin virus hastalıklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Virus tanısı otsu indikatör bitkilere mekanik inokulasyon, Ouchterlony agar-jel çift difuzyon ve indirekt ELISA testleri ile yapılmıştır. Ouchterlony agar-jel çift difuzyon testleri Cucumber mosaic cKCKffiovirus (CMV), Arabis mosaic »epovirus (ArMV), Potato Y potyvirus (PVY), Tomato black ring nepovirus (TBRV), Tomato mosaic tobamovirus (ToMV) ve Tomato ring spot «epovirus (TRSV) antiserumlan kullanılarak; indirekt ELISA testleri ise Cucumber mosaic cac«/wovirus (CMV), Potato Y potyvirus (PVY), Tomato black ring nepovirus (TBRV) ve Tomato mosaic tobamovirus (ToMV) antiserumlan kullanılarak yapılmıştır. Tokat ilinin 5 ilçesinde (Merkez, Erbaa, Niksar, Pazar, Turhal) 77 domates tarlasından alınan 371 örnek ile yapılan testler sonucu 6 tarladan alınan 62 örnekte virus enfeksiyonu tespit edilmiştir. Bunlardan Merkez ilçe Gümenek mevkiinde 3 tarlada, Yazıbaşı köyünde 1 tarlada, Pazar ilçesi Ada mevkiinde ve Çiftlik köyünde l'er tarlada ToMV enfeksiyonu belirlenmiştir. Elde edilen bu değerler ışığında yörede bulaşıldık oranının % 16.7 olduğu görülmektedir. 2000, 58 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Tokat, domates virus hastalıkları, ArMV, CMV, PVY, TBRV, ToMV, TRSV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis IDENTIFICATION OF VIRUS DISEASES IN TOMATO PLANTATIONS IN TOKAT PROVINCE E. Arzu ELÎBÜYÜK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Filiz ERTUNÇ This study was conducted to search the virus diseases of tomato in Tokat Province. Virus infections present in the research area have been detected on mechanical inoculation on test plants, Ouchterlony agar-gel double diffusion and indirect ELISA tests. Ouchterlony agar-gel double diffusion tests were used for the detection of Cucumber mosaic cucumovmxs (CMV), Arabis mosaic »epovirus (ArMV), Potato Y potyviius (PVY), Tomato black ring nepovims (TBRV), Tomato mosaic tobamovims (ToMV) and Tomato ring spot «epovirus (TRSV). Indirect ELISA tests were used for the detection of Cucumber mosaic cucumovims (CMV), Potato Y potyviius (PVY), Tomato black ring nepovims (TBRV) and Tomato mosaic tobamovims (ToMV). As a result of surveys made in 5 districts of Tokat (Central, Erbaa, Niksar, Pazar, Turhal), the virus infection were present in the 62 samples in 6 fields. The virus identification tests were done with 371 samples collected from 77 tomato fields. ToMV was determined in 3 fields in Gümenek location and 1 field in Yazıbaşı village belong to Central district, 1 field in Ada location and 1 field in Çiftlik village belong to Pazar district It has been shown that occurence of ToMV infection was % 16.7 in Tokat Province. 2000, 58 pages Key Words : Tokat, tomato virus diseases, ArMV, CMV, PVY, TBRV, ToMV, TRSV. VI