Gürgenli dağı karayosunu (Musci) florası (Bayramören/Çankırı)
The moss flora (Musci) of Gürgenli mountain (Bayramören/Çankiri)
  1. Tez No: 258603
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada konumu ve floristik zenginliği bakımından önem taşıyan Gürgenli Dağı'nın karayosunu florası sunulmaktadır. 2007-2008 yıllarında toplanan 930 karayosunu örneği değerlendirilerek 19 familyaya ait 45 cins ve bunlara ait tür ve tür altı seviyesinde 83 takson tanımlanmıştır. Henderson (1961) tarafından benimsenen Türkiye kareleme sistemine göre A2 karesi için yeni kare kaydı sayısı 2 (Schistidium rivulare ve Eurhynchiastrum pulchellum var. praecox)'dir. Çalışma alanımızda 83 taksonun 8 (% 9,6) tanesi nadir türlerdendir. Çalışma alanındaki içerdiği takson sayısı bakımından en büyük familyalar şöyle sıralanabilir: Brachytheciaceae (17- % 20,5), Pottiaceae (14- % 16,9), Orthotrichaceae (9- % 10,9), Hypnaceae (9- % 10,9), Grimmiaceae (6- % 7,2), Amblystegiaceae (5- % 6,0).
Özet (Çeviri)
From the 930 moss samples collected from the Gürgenli Mountain, chosen as the research area, 83 taxa belonging to 19 genera and 45 families were determined. According to Henderson?s (1961) grid square system new grid square number is 2 (Schistidium rivulare ve Eurhynchiastrum pulchellum var. praecox) for A2. From the 83 taxa of the study area 8 (% 9,6) ones are rare species. In the study area families that have the highest taxa number and the percentages are shown below: Brachytheciaceae (17- % 20,5), Pottiaceae (14- % 16,9), Orthotrichaceae (9- % 10,9), Hypnaceae (9- % 10,9), Grimmiaceae (6- % 7,2), Amblystegiaceae (5- % 6,0).