Understanding newlyweds' experiences of change: A study on the shift from cohabitation to marriage
Yeni evli çiftlerin yaşadıkları değişimleri anlamak: Birlikte yaşamaktan evliliğe geçiş üzerine bir araştırma
- Tez No: 958342
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KAFESCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez iki makaleden oluşmaktadır. İlk makale, evlilik öncesi birlikte yaşamayı ve çiftlerin evlilik sonrası deneyimlerini anlamayı amaçlayan bir literatür taramasıdır. Bu doğrultuda şu konuları ele almaktadır: (a) evlilik öncesi birlikte yaşama, (b) evlilik öncesi birlikte yaşamaya dair literatürde sıkça araştırılan konular, (c) birlikte yaşamanın çiftler üzerindeki etkileri ve (d) evlilik öncesi birlikte yaşamaya yönelik son zamanlardaki kültürel değişimler. İkinci makale, evlenmeden önce birlikte yaşayan çiftlerin evlilik sonrası ilişkilerinde algıladıkları değişimleri incelemek amacıyla yapılmış bir nitel araştırmayı içermektedir. Çalışmaya dört tanesi Türkiye'de, dört tanesi yurtdışında yaşayan sekiz yeni evli çift katılmıştır. Veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (IPA) yöntemiyle analiz edilmiş ve iki ana tema ortaya çıkmıştır: (a) Diyadik İlişkide Algılanan Değişiklik Yok ve (b) Algılanan Değişiklikler: Aileler, Toplum ve Beklentiler. Bulgular, mevcut literatürle ilişkilendirilerek tartışılmış ve klinisyenler ile gelecekteki araştırmacılar için çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two articles. The first article is a literature review aimed at understanding premarital cohabitation and the experiences of couples following marriage. Accordingly, it explores (a) premarital cohabitation, (b) frequently studied topics in the premarital cohabitation literature, (c) the effects of cohabitation on couples, and (d) recent cultural shifts related to premarital cohabitation. The second article builds upon the existing literature by presenting a qualitative study that examined newlyweds' perceptions of relationship changes after marriage among couples who had cohabited before marriage. Eight newlywed couples, four residing in Türkiye and four abroad, participated in the study. The data were analyzed using Interpretative Phenomenological Analysis (IPA), which revealed two main themes: (a) No Perceived Changes in the Dyadic Relationship, and (b) Perceived Changes: Families, Society, and Expectations. The findings are discussed in relation to existing literature, with implications for clinicians and future researchers.