Sağlık profesyonelleri arasında radyasyon farkındalığı
Radiation awareness among health professionals
  1. Tez No: 958343
  2. Yazar: HİRA İLAYDA GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ATAKAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması, sağlık profesyonellerinin iyonlaştırıcı radyasyon konusundaki farkındalıklarını, bilgi düzeylerini ve bu değişkenlerin çeşitli demografik ve mesleki faktörlerle olan ilişkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tıbbi uygulamalarda radyasyonun sağlık üzerindeki etkileri ve potansiyel riskleri göz önüne alındığında, sağlık çalışanlarının radyasyon bilincinin ölçülmesi ve bu konuda gerekli eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi hem hasta güvenliği hem de iş sağlığı ve güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırma, İstanbul ve Bitlis illerindeki kamu ve özel sağlık kuruluşlarında görev yapan 203 sağlık çalışanının katılımıyla kesitsel analitik bir desende yürütülmüştür. Çalışmada, doğal ve yapay radyasyon kaynakları arasındaki farklar, maruziyetin sağlık üzerindeki potansiyel etkileri ve bu etkilerin önlenmesi için alınması gereken önlemler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Radyasyonun tarihçesi, biyolojik etkileri, sağlık kuruluşlarındaki uygulamaları, sağlık profesyonellerinin risk algısı ve radyasyon yönetiminde süreç iyileştirme stratejileri ve iş gücü sağlığı üzerine literatür taraması yapılmıştır. Anket verilerinden elde edilen bulgular doğrultusunda, demografik değişkenler ile radyasyona yönelik algı, bilgi düzeyi ve farkındalık arasındaki ilişkiler çeşitli istatistiksel analizler kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, sağlık profesyonellerinin radyasyon bilinci konusundaki güncel durumu ve bilgi eksiklikleri detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu alandaki farkındalıklarının artırılması ve güvenli çalışma yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla, endüstri mühendisliği prensiplerinden de faydalanılarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışma, sağlık sektöründe radyasyon yönetimi ve güvenli uygulamalar konusundaki güncel bilgi birikimini ölçmeyi ve hem sağlık çalışanlarının mesleki risklerini azaltarak iş sağlığı güvenliğine katkıda bulunmayı hem de hastalara sunulan sağlık hizmetinin kalitesini ve güvenliğini artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehensively evaluate the awareness and knowledge levels of healthcare professionals regarding ionizing radiation and their relationships with various demographic and professional factors. Considering the health effects of radiation in medical applications and its potential risks, measuring the radiation awareness level of healthcare workers and determining the necessary training needs in this regard are of great importance for both patient safety and occupational health and safety. The research was conducted in a cross-sectional analytical design with the participation of 203 healthcare professionals working in public and private health institutions in the provinces of Istanbul and Bitlis. In the study, the differences between natural and artificial radiation sources, the potential health effects of exposure, and the measures to be taken to prevent these effects were examined in detail. A literature review was conducted on the history of radiation, its biological effects, applications in healthcare institutions, healthcare professionals' risk perception, process improvement strategies in radiation management, and workforce health. In line with the findings obtained from the survey data, the relationships between demographic variables and radiation-related perception, knowledge level, and awareness were examined using various statistical analyses. As a result of the research, the current status of healthcare professionals' radiation awareness and their knowledge deficiencies were revealed in detail. Various recommendations were developed by utilizing industrial engineering principles to increase awareness in this field and develop safe working methods. This study aims to measure the current knowledge accumulation on radiation management and safe practices in the healthcare sector, contribute to occupational health and safety by reducing the occupational risks of healthcare workers, and improve the quality and safety of healthcare services provided to patients.