Examining the therapeutic alliance as a predictor of outcome in regulation-focused psychotherapy for children: A multi-perspective study
Çocuklar için düzenleme odaklı psikoterapide terapötik ittifakın sonucun bir yordayıcısı olarak incelenmesi: Çoklu perspektifli bir çalışma
  1. Tez No: 958360
  2. Yazar: MELİKE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Terapötik ittifak, danışan ve terapist arasındaki işbirlikçi ve duygusal bağı ifade eder ve tüm psikoterapi türlerinde temel bir bileşen olarak yaygın biçimde kabul görür. Yetişkin psikoterapisinde terapötik ittifakın tedavi sonucunun önemli bir yordayıcısı olduğu bilinmesine rağmen, çocuk psikodinamik terapilerinde, özellikle de Çocuklar için Düzenleme Odaklı Psikoterapi (Regulation-Focused Psychotherapy for Children – RFP-C) çerçevesinde, bu konudaki araştırmalar sınırlıdır. RFP-C, dışsallaştırma sorunları olan çocuklar için geliştirilmiş, yapılandırılmış, kısa süreli bir psikodinamik terapi modelidir. RFP-C'de hem çocuk hem de bakım verenlerle kurulan ittifak vurgulansa da bu ittifakın tedavi sonuçlarıyla ilişkisini doğrudan inceleyen ampirik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, mevcut çalışma, çocuklar, ebeveynler ve terapistler tarafından derecelendirilen terapötik ittifakın, RFP-C uygulanan çocuklarda dışsallaştırma semptomlarındaki azalmayı yordayıp yordamadığını incelemektir. Çalışma, RFP-C'yi bir grup müdahalesiyle karşılaştıran randomize kontrollü bir çalışma (RCT) kapsamında yürütülmüştür. Mevcut örneklem, RFP-C müdahalesine atanan 6–12 yaş aralığındaki 39 çocuktan oluşmaktadır. Terapötik ittifak, Çocuklar için Terapötik İttifak Ölçeği – Revize Edilmiş Formu (Therapeutic Alliance Scale for Children–Revised; TASC-r) kullanılarak erken, orta ve son olmak üzere üç zaman noktasında ölçülmüş ve bu zaman noktalarındaki ortalama puanlar analizlerde kullanılmıştır. Dışsallaştırma semptomları ise ebeveynler tarafından tedavi öncesi ve sonrası doldurulan Güçler ve Güçlükler Anketi (Strengths and Difficulties Questionnaire – SDQ-P) ile değerlendirilmiştir. Çok değişkenli regresyon analizi; çocuklar, ebeveynler ve terapistler tarafından verilen terapötik ittifak puanlarının dışsallaştırma semptomlarındaki azalımı anlamlı şekilde yordamadığını ortaya koymuştur. Bulgular, çocuk psikoterapisi araştırmaları ve terapötik ittifak literatürü bağlamında tartışılmıştır. Bu çalışma, RFP-C çerçevesinde terapötik ittifakı tedavi sonucunun bir yordayıcısı olarak inceleyen ilk araştırma olma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Therapeutic alliance refers to the collaborative and affective bond between client and therapist and is widely acknowledged as a core component in all types of psychotherapy. While it is well-established as a key predictor of treatment outcome in adult psychotherapy, research on therapeutic alliance in child psychodynamic therapy, particularly within the Regulation-Focused Psychotherapy for Children (RFP-C) framework, remains limited. RFP-C is a manualized, short-term psychodynamic therapy developed for children who have externalizing problems. Although RFP-C emphasizes alliance with the child and caregivers, no empirical study has directly examined its relationship to treatment outcomes. Therefore, the current study aimed to investigate whether therapeutic alliance, rated by children, parents, and therapists, predicted reductions in children's externalizing symptoms in RFP-C. The study was conducted within the scope of a randomized controlled trial (RCT) comparing RFP-C to a group intervention. The current sample included 39 children aged 6–12 assigned to the RFP-C intervention. Therapeutic alliance was measured at three time points (early, middle, end) using the Therapeutic Alliance Scale for Children–Revised (TASC-r), and mean scores across time points were used in analyses. Externalizing symptoms were assessed pre- and post-treatment via the parent-reported Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ-P). Multivariate regression analyses revealed that therapeutic alliance ratings from children, parents, and therapists did not significantly predict reductions in externalizing symptoms. The findings were discussed within the broader context of child psychotherapy research and therapeutic alliance literature. This study is the first to examine therapeutic alliance as a predictor of outcome within the RFP-C framework.