Are peers better informants? The role of testimony content and positivity in children's selective trust
Akranlar daha iyi bilgi kaynağı mıdır? Çocukların seçici güveninde ifadenin içeriği ve olumlu olmasının rolü
  1. Tez No: 958376
  2. Yazar: GÜNCE UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çocuklar bilgi kaynaklarını değerlendirirken“Kime güvenmeli?”sorusuna odaklanırlar. Özellikle, okul öncesi dönem çocukların yetişkinler ve akranlarından edindiği bilgiler öğrenme süreçlerini şekillendirmektedir. Alanyazında çocukların akranlarına ve yetişkinlere yönelik güven kararlarındaki seçicilik ele alınmakla birlikte, çelişkili ifadelerin sunulduğu bağlamlarda bu kararlar üzerine sınırlı çalışma vardır. Bu çalışmada, 5 yaş grubu çocukların (N = 66) akranlarına ve yetişkinlere yönelik güven tercihlerini etkileyen faktörler, ifadenin içeriği detaylandırılarak incelenmiştir. Çalışmada, çocuklara oyuncak (çocuk-ilgili) ve ev eşyası (yetişkin-ilgili) bağlamlarında olumluluğu ve olumsuzluğu çelişen hem bilgilendirici hem de duygusal ifadeler, akranları ve yetişkinler tarafından sunulmuştur. Ardından, akranların ve yetişkinlerin ifadelerinden hangisine güvendikleri sorulmuştur. Ek olarak, kişilerden herhangi bir ifade duymaksızın, çocukların oyuncaklar ve ev eşyaları hakkındaki belirli soruları kime yöneltecekleri değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, ifadenin pozitifliği çocukların güven kararlarını anlamlı şekilde etkilemiştir. Çocukların akranına olan güveni, akranı olumlu-yetişkin olumsuz ifade sunduğunda tam tersi koşula kıyasla (akran olumsuz-yetişkin olumlu) daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, bir oyuncağın eğlenceli olup olmadığını öğrenme konusunda daha çok akranına, ev eşyasının nasıl çalıştığını ise daha çok yetişkine sormaya yönelmişlerdir. Genel olarak, çalışmanın bulguları çocukların belirli koşullar altında yetişkinlerden çok akranlarına güvendiğini ve ifade ile ilgili faktörlerin çocukların seçici sosyal öğrenme stratejilerini şekillendirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
When evaluating sources of information, children focus on the question“Whom to trust?”. Especially, the information preschoolers obtain from adults and their peers shapes their learning processes. Although the selectivity in children's trust decisions towards peers and adults is addressed in the literature, there is limited research on these decisions in contexts where contradictory testimonies are provided. The present study examined the factors affecting 5-year-old children's (N = 66) trust decisions toward peers and adults by detailing the content of the testimonies. In the study, children were presented with informational and emotional testimonies in toy (child-relevant) and household item (adult-relevant) domains, by peers and adults, which contradicted in terms of valence (i.e., positive vs. negative). Then, they were asked which testimonies of peers or adults they trusted. Additionally, without hearing any testimony from the informants, it was evaluated to whom children would like to direct questions about toys and household items. According to the results, the positivity of the testimony significantly affected children's trust decisions. The trust in peer informants was higher in the peer positive-adult negative testimony condition compared to the opposite condition (peer negative-adult positive). Children were also more likely to ask peers to find out if a toy was fun, and adults to find out how a household item worked. Overall, the findings of the study indicated that children trust peers rather than adults under certain conditions and that testimony-related factors shape children's selective social learning strategies.