Türk inşaat sektöründe saha ve merkez çalışanlarının ERP sistemlerinden beklentilerinin karşılanması
Meeting the expectations of field and headquarters from ERP systems in the Turkish construction sector
  1. Tez No: 958378
  2. Yazar: ECEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) sistemlerinin Türk inşaat sektöründe saha ve merkez ofis çalışanlarının beklentilerini belirlemeyi ve beklentilerin karşılanması için yol haritası oluşturmayı amaçlamaktadır. Araştırmada ERP kullanan ve kullanmayan çalışanlara anket yapılmış ve toplanan veriler analiz edilmiştir. Bulgular saha ve merkez çalışanlarının ERP sistemlerinden farklı beklentileri olduğunu göstermektedir. ERP sistemleri proje yönetimine önemli katkıları nedeniyle kabul edilmekle birlikte, saha operasyonlarında benimsenmesinin artırılması ve sistemlerin daha esnek olması gerekmektedir. Çalışmanın temel çıktısı olarak, ERP sistemlerinin hem saha hem de merkez ofis çalışanlarının beklentilerini karşılama düzeyinin artırılması için bir akış şeması geliştirilmiştir. Bu araştırma, inşaat firmalarının dijital dönüşüm çabalarını desteklemeyi ve ERP sistemlerinin etkili kullanılması için öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the expectations of field and head Office employees in the Turkish construction sector regarding ERP (Enterprise Resource Planning) systems and to create a roadmap for meeting these expectations. In the study, a survey was conducted among employees who use and do not use ERP, and the collected data was analyzed. The findings show that field and head Office employees have different expectations from ERP systems. Although ERP systems are accepted for their significant contributions to Project management, their adoption in field operations should be increased and the system should be more flexible. As the main output of the study, a flow chart was developed to increase the level of ERP systems meeting the expectations of both field and head Office employees. This research aims to support the digital transformation efforts of construction companies and to provide suggestions fort he effective use of ERP systems.