Uçucu organik bileşiklerden (UOB) trikloretilenin aktif karbon dolgulu sabit yatakta giderilmesi
Removal of trichloroethylene vapor on an activated carbon bed
- Tez No: 95838
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EROL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi UÇUCU ORGANİK BİLEŞİKLERDEN (UOB) TRİKLORETİLENİN AKTİF KARBON DOLGULU SABİT YATAKTA GİDERİLMESİ Burcu SERİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Murat EROL Bu çalışmada, trikloretüen (TE) buharlarının, sabit atmosfer basıncında granüler aktif karbon (GAC) kullanarak, bir laboratuvar tipi sabit yataklı dolgulu kolonda (DK) adsorpsiyonu incelenmiştir. Trikloretüen breakthrough eğrilerini elde etmede kullanılan ve kesikli çalıştırılan dolgulu kolonda da 2.5 - 10 g aralığında.aktif karbon bulunmaktadır. Deneyler değişik sıcaklıklarda (25 £ T (°C) S 35) ve değişik trikloretüen besleme derişimlerinde (6350 5 C (ppm) £ 10300) yapılmıştır. Dolgulu kolona giren ve çıkan gaz aknnlanndaki TE içeriği gaz analiz cihazı (NUR 9000, emission s.aVFransa) ile doğrudan ölçülmüştür. TE breakthrough eğrilerine, TE besleme derişmi, sıcaklık ve aktif karbon miktarının etkisi incelenmiştir. Hem sıcaklığın hem de beslemedeki TE derişiminin azalması ile TE breakthrough eğrilerinin sağa doğru kaydığı, doygunluğa erişme süresinin arttığı görülmüştür. Benzer durum, aktif karbon miktarının artmasıyla da elde edilmiştir. Deney verileri, sabit sıcaklıkta, beslemedeki TE miktarının artmasıyla aktif karbonun çok hızlı doygunluğa ulaştığım açıklamaktadır. Bu eğrilerin altmda ve üstünde kalan alanlar ise, sırasıyla, adsorplanmayan ve adsorplanan TE miktarı üe orantlıdır. Böylece, TE için Langmuir adsorpsiyon izotermleri de elde edilebilmiştir. Eğrilere ait regresyon analizleri SigmaPlot grafik programı yardımıyla incelenmiştir. 2000, s +106 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Trikloretüen, Aktif Karbon, Adsorpsiyon, Breakthrough Eğrileri iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. S. Thesis REMOVAL OF TRICHLOROETHYLENE VAPOR ON AN ACTIVATED CARBON BED Burcu SERİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Assoc Prof. Dr. Murat EROL İh this work, the adsorption of Trichloroethylene (TCE) vapor was investigated in a laboratory-scale packed-bed adsorber by using granular activated carbon (GAC) at constant atmospheric pressure. The packed-bed adsorber (PBA) was operated batchwise with the charges of GAC particles in the ranges of 2.5 - 10 g to obtain TCE breakthrough curves. Experiments were carried out at different temperatures (25 < T (°C) S 35) and TCE feedstock concentration (6350 < C (ppm)