Bacillus bakterilerin PHB üretim yeteneklerinin incelenmesi
Production of PHB by bacillu bacteria
  1. Tez No: 95839
  2. Yazar: SEVGIL SADETTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL İLARSLAN, PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BACILLUS BAKTERİLERİN PHB ÜRETİM YETENEKLERİNİN İNCELENMESİ Sevgil SADETTİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Hilal İLARSLAN Eş-Danışman: Prof. Dr. Yavuz BEYATLI Bu çalışmada Bacillus emsine ait B.sphaericus, B subtilis, B. licheniformis B. cereus, B. thvringiensis ve Bacillus spp türlerin PHB üretimleri tespit edilmiştir. Bakteriler sıvı besi ortamında uygun sıcaklıkta (30-37 °C) üretilmiştir. Santrifüj ile elde edilen biyomass kurutulmuştur. Ultrasonikasyon işlemleri ile PHB elde edilmiştir. Elde edilen PHB sülfürik asit ile krotonik aside dönüştürülmüş, ve son maddenin maksimum miktarı 235 nm UV spektrofotometre* de ölçülmüştür. Araştırmada kullanılan Bacillus cinsi bakterilerin kuru hücre ağırlıklarına göre PHB üretim miktarı Bacillus spp suşlannda %3.57-3 1.42, B. subtilis suşlannda %10.71-35.0, B. cereus suşlannda %12.24-22.22, B. sphaericus suşlannda %4.9 1-47.40 ve B. licheniformis susunda % 46.61 olarak saptanmıştır. PHB üretimleri yüksek olan B. sphaericus NRS 592, B. subtilis ATCC 6633, B. licheniformis ATCC 10716 suşlarm farklı karbon ve azot kaynaklarındaki PHB üretimleri tespit edilmiştir. Ayrıca PHB üretimleri yüksek olan bakteriler mutasyona tabii tutulmuştur. Fiziksel mutagen olarak UV işim, kimyasal mutagen olarak Akriflavin kullanılmısfar.UV işim uygulama sonucunda elde edilen olası suşlarm PHB üretimleri hücre kuru ağırlığına göre % 11.68-50.0, Akriflavin uygulamasında elde edilen olası mutant suşlarm PHB üretimleri hücre kuru ağdığına göre %9.52-6428 olarak tesbit edilmiştir. 2000,51 ANAHTAR KELİMELER^ac///us, PHB, Mutasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MScThesis PRODUCTION OF PHB BY BACILLUS BACTERÎA Sevgil SADETTİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Hilal İLARSLAN Co-Adviser Prof.Dr. Yavuz BEYATLI In this reseach,production of PHB by some species of B.sphaericus, B. subtilis, B.licheniformis, B.cereus, B.thuringiensis and Bacillus spp were investigated. Bacteria were grown in brom medium at convenient temperature and biomass were obtained by centrifugation and PHB will obtained by ultrasonicatioa PHB converted to crotonic acid by sulfuric acid and the amount of the crotonic acide were estimated by using UV spectrophotometer at 235 nm. Amount of PHB produced by bacterial species according to dry cell weigh was, 3.76-31.42 % in Bacillus spp, 10.17-35.00% in B. subtilis, 4.93- 57.40% in B. sphaericus, 1224-2222 in B. cereus and 46.61 % in B. licheniformis. B. sphaericus NRS 592, B. subtilis ATCC 6633, B. licheniformis ATCC 10716 which had higher PHB production were examined with carbon and nitrogen reference also they exposed to mutation studies. UV light was used as physical, Acriflavin was used as chemical mutagenes.Amount of PHB produced by possible mutant specie with UV light was 1 1.68-50.00.On the other hand amount of PHB Poduced by possible mutant species with Acriflavin accordingto cell dry weight was 9.52-64.28%. 2000,51 KEY WORDS: Bacillus, PHB, Mutation