Amerika Birleşik Devletleri'nde benign prostat hiperplazisinin minimal invaziv cerrahi tedavilerine ait 15 yıllık Google trend analizi sonuçları
15-year Google trends analysis results of minimally invasive surgical treatments for benign prostatic hyperplasia in the United States
  1. Tez No: 958395
  2. Yazar: BURAK AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN ARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, 2010–2024 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde beş minimal invaziv cerrahi tedavi yöntemi olan Holmium lazer prostat enükleasyonu, Su buharı termal terapisi-Rezum®, Aquablasyon, UroLift ve Prostatik arteryel embolizasyon için Google Trends verileri kullanılarak popülerlik eğilimlerini incelemiş ve karşılaştırmıştır. Google Trends,“Holmium lazer prostat enükleasyonu”,“UroLift”,“Su buharı termal terapisi-Rezum®”,“Aquablasyon”ve“Prostatik arteryel embolizasyon”terimleri için göreli arama hacmi analizinde kullanılmıştır. Göreli arama hacmi skorları (0–100), zaman içinde olan ilgiyi yansıtır; veriler Ocak 2010 – Ekim 2024 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan aramalardan sağlanarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Yıllık ortalamalar hesaplanmış, eğilimlerin belirlenmesi için polinomsal eğri modellemeleri uygulanmıştır. Zaman içindeki eğilimleri ve tedavi yöntemleri arasındaki ilişkileri değerlendirmek için Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak kabul edilmiştir. 2010–2024 yılları arasında Holmium lazer prostat enükleasyonunun göreli arama hacminde istikrarlı bir artış gözlemlenmiş, bu artış 2017 sonrası hızlanmış ancak 2020 sonrası plato çizmiştir. Rezum®, 2015–2016'dan itibaren düzenli olarak popülerlik kazanmıştır. Aquablasyon sınırlı bir büyüme göstermiş ve genel olarak daha az aranmıştır. UroLift 2020 civarında zirve yapmış ancak sonrasında düşüşe geçmiştir. Prostatik arteryel embolizasyon ise 2020 sonrasında kademeli bir artış göstermiştir. Korelasyon analizinde Holmium lazer prostat enükleasyonu–Aquablasyon (r=0.95), Holmium lazer prostat enükleasyonu–Prostatik arteryel embolizasyon (r=0.92) ve Rezum–UroLift (r=0.92) arasında güçlü ilişkiler saptanmıştır. Doğrusal regresyon analizinde Holmium lazer prostat enükleasyonu, Rezum® ve Aquablasyon için anlamlı eğilimler bulunmuştur (p < .001), UroLift'in eğilimi ise anlamlı değildir. Prostatik arteryel embolizasyon, sınırda anlamlı bir artış eğilimi göstermiştir (p = .051). Eyalet bazında veriler; Holmium lazer prostat enükleasyonu için Maine, Rezum® için Arizona ve Aquablasyon için Rhode Island'ın en yüksek göreli arama hacmine sahip olduğunu göstermiştir. Isı haritaları, tedavi modalitelerine göre bölgesel ilgi farklılıklarını ortaya koymuştur. Holmium lazer prostat enüklasyonu ve Rezum®, teknolojik gelişmeler ve yaygın klinik uygulama sayesinde belirgin ve sürdürülebilir bir popülerlik artışı göstermiştir. Bu bulgular, tedavi stratejilerinin evrimini, yeni teknolojilerin benimsenme hızını ve halkın artan farkındalığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada sunulan eğilim analizi, yalnızca hasta odaklı ilgiyi değerlendirmek için değil, aynı zamanda teknolojik adaptasyon süreçlerini ve benign prostat hiperplazisi yönetiminde değişen klinik uygulama kalıplarını anlamak için de değerli ve tamamlayıcı bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study used Google Trends data to compare the popularity trends of five minimally invasive surgical therapies—Holmium laser enucleation of the prostate, Water vapor thermal therapy-Rezum®, Aquablation, UroLift, and Prostatic artery embolization—in the United States of America between 2010 and 2024. Google Trends was used to analyze the relative search volume for the terms“Holmium laser enucleation of the prostate,”“UroLift,”“Water vapor thermal therapy-Rezum®,”“Aquablation,”and“Prostatic artery embolization.”Relative search volume scores (0–100) reflect interest over time; data was statistically analyzed from searches conducted in the United States between January 2010 and October 2024 Annual averages were calculated, and polynomial trend modeling was applied to identify temporal patterns. Pearson correlation analysis and linear regression analysis were performed to assess treatment modalities' relationships and trends over time. A p-value of < 0.05 was considered statistically significant. Between 2010 and 2024, HoLEP demonstrated a consistent increase in relative search volume, with a notable acceleration after 2017, followed by a plateau after 2020. Rezum® steadily gained popularity beginning around 2015–2016. Aquablation showed limited growth and remained relatively less searched overall. UroLift peaked around 2020 but subsequently declined, while prostatic artery embolization demonstrated a gradual increase in interest after 2020. Correlation analysis revealed strong associations between Holmium laser enucleation of the prostate–Aquablation (r=0.95), Holmium laser enucleation of the prostate–Prostatic artery embolization (r=0.92), and Rezum®–UroLift (r=0.92). Linear regression analysis identified significant trends for HoLEP, Rezum®, and Aquablation (p < .001), whereas UroLift's trend was not statistically significant. Prostatic artery embolization showed a borderline-significant upward trend (p = .051). At the state level, the highest RSV values were observed in Maine for HoLEP, Arizona for Rezum®, and Rhode Island for Aquablation. Heatmaps illustrated regional variations in interest across the treatment modalities. Holmium laser enucleation of the prostate and Rezum® have shown a marked and sustained increase in popularity, driven by both technological advancements and broad clinical adoption. These findings highlight the evolving landscape of treatment strategies, the pace of new technology integration, and growing public awareness. The trend analysis presented in this study serves not only as a tool to assess patient-driven interest but also as a complementary method to evaluate technological adaptation processes and shifting patterns of clinical practice in managing benign prostatic hyperplasia.