An inquiry into job search methods in Turkey
Türkiye'deki iş arama yöntemleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 958396
  2. Yazar: İSLAM TARLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, Türkiye'deki enformel iş arama ağlarının yaygınlığını ve ücretler üzerindeki etkilerini Hanehalkı İşgücü Anketi verilerini (2005-2023) kullanarak incelemektedir. Çalışma, enformel yollarla iş bulmanın zaman içindeki değişimini, kapsamlı bireysel özellikler kontrol edildiğinde ücretler üzerindeki ortalama etkisini, bu etkinin mesleki beceri gruplarına göre farklılaşmasını ve benzer mesleklerde hanehalkı üyelerinin bulunmasının (güçlü bağlar için bir vekil değişken olarak) bu ilişki üzerindeki düzenleyici rolünü araştırmaktadır. Betimleyici analiz, özellikle 2018 sonrasında enformel yollarla iş bulmada önemli bir artış olduğunu ve bu yöntemin pandemi sonrasında baskın hale geldiğini ortaya koymaktadır. Regresyon analizi sonucu bulgular, enformel yollarla bulunan işler için ortalama %2-4 civarında mütevazı bir negatif etki olduğunu göstermektedir. Ancak bu etki heterojen bir yapıdadır: negatif ücret primi temel olarak profesyoneller, yöneticiler ve teknisyenler grubunda gözlenirken, nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar ve diğer mavi yakalı çalışanlar için istatistiksel olarak sınırdadır. Hanehalkında aynı meslek grubunda bir üyenin bulunması bu negatif etkiye karşı bir etki oluşturmakta, bu da tanıdık faktörünün bir prim sağladığını düşündürmektedir. Bununla birlikte, nitelikli çalışanlar için, hanehalkında benzer meslekte bir üye bulunmasına rağmen işin enformel yollarla bulunması, daha yüksek bir negatif ücret primi ile ilişkilidir; bu durum, bu grup için enformel ağların daha iyi eşleşme sağlamaktan ziyade bir son çare olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This work examines the prevalence and wage effects of informal job search networks in Turkey using Household Labor Force Survey data (2005-2023). It investigates the evolution of informal job finding, its average impact on wages, after controlling for extensive characteristics, variations across occupational skills, and moderation by household members in similar occupations (a proxy for strong ties). The descriptive analysis reveals a significant rise in informal job finding, especially post-2018, becoming the dominant method after the pandemic. Employing OLS regression, results indicate a modest average wage penalty of around 2-4% for jobs found informally. However, this effect is heterogeneous: the penalty is driven by professionals, managers, and technicians, while being marginally significant for elementary and other blue-collar workers. Having a household member in the same occupation counteracts this penalty, suggesting a who you know premium. Yet, for skilled workers, finding jobs informally despite such household ties correlates with an amplified wage penalty, supporting a last resort rather than a better match explanation for this group.