Propositional attitudes and their contents in the midst of the de se
De se bağlamında önermesel tutumlar ve içerikleri
- Tez No: 958405
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN HORTON VOSS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, de se tutumların (yani birincil-kişi zamiri olan“ben”kavramını içeren düşüncelerin) ve bu düşüncelere ait içeriklerin ayırt edici özelliklerini barındıran genel bir önermesel tutum ve içerik kuramı geliştirmektedir; böylece hem doğal dillerde hem de insan zihninde endeksliliğin ve bağlam duyarlılığın kapsamını aydınlatmaktadır. Böyle kapsamlı bir zihin durumu ve içerik kuramını geliştirebilmek için, değiştirilmiş bir Lewisçi-merkezi içerik ve tutum semantiği çerçevesinde, neredeyse-olanaksız ve neredeyse-zorunlu önermeler olmak üzere iki yeni semantik ilkel sunuyorum. Bu yeni semantik ilkellere dayanan bu değişiklik, nicelenmiş modal mantık için Lewisçi eşdeğer teorik semantiğin metafiziksel temelleriyle uyumlu kalmaktadır. Burada geliştirilen içerik ve düşünce kuramının etkinliği ve doğruluğu, de se düşüncelerin iletişim sorunu, başka bir deyişle konuşma katılımcıları arasında birincil kişi veya öz-saptayıcı düşüncelerin iletişimi sorunu ele alınarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis develops an account of propositional attitudes and their contents that accommodates the purportedly distinctive features of de se attitudes (i.e., the first-person thoughts) and contents, thereby elucidating the scope of indexicality and context-sensitivity both in natural languages and human mind. To achieve this, I introduce two novel semantic primitives, almost-impossible and almost-necessary propositions, within the framework of a modified Lewisian-centered content and attitude semantics. This modification, which relies on these novel semantic primitives, remains compatible with the metaphysical foundations of Lewisian counterpart-theoretic semantics for quantified modal logic. The efficacy of this account is subsequently evaluated by addressing the problem of communication in de se thought, specifically the communication of first-person or self-locating thoughts across conversational participants.