The effect of green marketing mix programs on brand attachment in the restaurant industry
Restoran endüstrisinde yeşil pazarlama karmasının marka bağlılığına etkisi
- Tez No: 958404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Artan çevresel kaygılar doğrultusunda sürdürülebilirlik, restoran sektörünün temel önceliklerinden biri hâline gelmiştir. İşletmeler, çevresel etkilerini azaltmanın yanı sıra çevre bilincine sahip tüketicilerle daha güçlü ilişkiler kurmak amacıyla yeşil pazarlama stratejilerini giderek daha fazla benimsemektedir. Bu çalışma, yeşil pazarlama karması unsurlarının—yeşil ürün, yeşil dağıtım, yeşil fiyat ve yeşil promosyon—marka bağlılığı üzerindeki etkilerini, marka imajının aracı rolü çerçevesinde incelemektedir.Uyaran- Süreç-Tepki (Stimulus-Organism-Response) teorisi çerçevesine dayalı olarak; yeşil pazarlama uygulamaları dışsal uyarıcı (uyaran), marka imajı tüketicinin bilişsel ve duygusal değerlendirmesi (süreç) ve marka bağlılığı ise davranışsal tepki (tepki) olarak kavramsallaştırılmıştır.Araştırma verileri, sürdürülebilir uygulamaları benimseyen restoranlarda daha önce yemek yemiş Türkiye'deki tüketicilerden çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular, yeşil ürün uygulamalarının marka imajını olumlu yönde etkilediğini; ancak marka bağlılığı üzerinde doğrudan negatif bir etki yarattığını ortaya koymuştur. Yeşil dağıtım ve yeşil promosyon uygulamaları marka imajını olumlu etkilerken, bu unsurların marka bağlılığı üzerindeki doğrudan etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Öte yandan, yeşil fiyatlandırma stratejileri marka imajı üzerinde anlamlı bir etki oluşturmazken, marka bağlılığı üzerinde anlamlı ve olumsuz bir etkide bulunmuştur.Ayrıca, marka imajının yeşil ürün, yeşil dağıtım ve yeşil promosyon uygulamaları ile marka bağlılığı arasındaki ilişkilerde anlamlı bir aracı rol üstlendiği, buna karşın yeşil fiyatlandırma ile marka bağlılığı arasındaki ilişkide bu aracılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, marka imajının yeşil pazarlama stratejilerinin tüketici bağlılığı üzerindeki etkisinde kilit bir aracı değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, marka imajını aracı değişken olarak ele alarak yeşil pazarlama ve tüketici-marka ilişkileri literatürüne kuramsal katkı sunmakta; aynı zamanda sürdürülebilirlik odaklı marka stratejileri geliştirmeyi hedefleyen restoran yöneticileri için önemli uygulamalı çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With intensifying environmental concerns, sustainability has become an essential priority for the restaurant industry. In response, businesses are increasingly implementing green marketing strategies to reduce their ecological footprint and strengthen their connections with environmentally aware consumers. Therefore, the purpose of this study is to explore the effect of green marketing mix elements—green product, green price, green place, and green promotion—on brand attachment, with the mediating role of brand image. Following the Stimulus-Organism-Response (S-O-R) framework, the present research developed a research model, which conceptualizes green marketing elements as external stimuli, brand image as the consumer's internal cognitive and emotional evaluation(organism), and brand attachment as the behavioral outcome(response). To test the model, data were collected via an online questionnaire administered to restaurant guests in Türkiye who had previously dined in establishments recognized for their sustainable practices. The data were analyzed by using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The results indicate that while green product practices enhance brand image, they exert a negative direct effect on brand attachment. Green place and green promotion practices positively influence brand image, but their direct impacts on brand attachment are statistically insignificant. Conversely, green price exhibits an insignificant effect on brand image while exerting a significant negative influence on brand attachment. Furthermore, brand image mediates the relationship between green product, green place, and green promotion practices and brand attachment; however, its mediating role in the relationship with green price is not significant. This research provides valuable theoretical insights by integrating brand image into the relationship between green marketing and consumer-brand relationship. It also offers practical recommendations for restaurant managers aiming to enhance customer brand attachment through sustainability-focused branding efforts.