Evaluation of a home visitation program from the practitioners' perspectives: A case study of Izmir95
Ev ziyareti programının uygulayıcıların bakış açısıyla değerlendirilmesi: İzmir95'te bir vaka çalışması
  1. Tez No: 958406
  2. Yazar: ZEYNEP BANU MISIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD MALKAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Ev Ziyareti Programının Uygulayıcıların Bakış Açısıyla Değerlendirilmesi: İzmir95'te Bir Vaka Çalışması Izmir95 Erken Çocukluk Programı Türkiye'de 0-3 yaş arası çocuğu olan sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı aileleri desteklemeyi amaçlayan, ev ziyaretine dayalı bir müdahale programıdır. Bu çalışma, programa dahil olan ev ziyaretçilerinin (EZ) ve süpervizörlerin (SPV) deneyimlerini inceleyerek, programın algılanan etkililiğine, uygulamadaki zorluklara ve programın etkilerine odaklanmaktadır. Çalışmada nitel bir vaka çalışması deseni benimsenmiş ve EZ ve SPV'lerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla programın gerçek dünyadaki uygulanmasına dair içgörüler elde edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler Maxqda yazılımı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve EZ ile SPV'lerin programın içeriği ve uygulanmasına dair görüşlerini yansıtan temalar belirlenmiştir. Bulgular, EZ ve SPV'lerin hem aile desteği sağlayıcısı hem de çocuk gelişimini kolaylaştırıcı olarak üstlendikleri çift rolü ortaya koymaktadır. Katılımcılar, ebeveyn katılımının artması, çocuk gelişiminde gözlemlenen olumlu sonuçlar ve uygulayıcıların mesleki gelişimi gibi önemli faydaları vurgulamışlardır. Bununla birlikte, kaynak yetersizlikleri, iş yükünün yoğunluğu ve müdahalelerin farklı aile ihtiyaçlarına göre uyarlanmasındaki zorluklar gibi çeşitli sorunlar da dile getirilmiştir. Çalışma, program uygulamalarının kuramsal çerçevesiyle uyumlu hale getirilmesinin önemini vurgularken, sistemsel ve bağlamsal engellerin de ele alınması gerektiğine dikkat çekmektedir. Izmir95 programının analizine dayanan bu çalışma, erken çocukluk gelişimine sağladığı katkıları ortaya koyarken, uygulamadaki zorlukları da belirlemektedir. Elde edilen bulgular, ev ziyaretine dayalı modellerin optimize edilmesine yönelik uygulanabilir öneriler sunmakta ve dezavantajlı aileleri etkili biçimde desteklemek isteyen politika yapıcılar ile uygulayıcılar için değerli içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of a Home Visitation Program from the Practitioners' Perspectives: A Case Study Of Izmir95 The Izmir95 Early Childhood Program is a home visitation-based intervention aimed at supporting socio-economically disadvantaged families with children aged 0-3 in Turkey. This study explores experiences of home visitors (HVs) and supervisors (SPVs) involved in the program, focusing on its perceived effectiveness, implementation challenges, and program's impact. The study adopted a qualitative case study design and through semi-structured interviews with HVs and SPVs, insights were gathered about the real-world application of the program. The data obtained from the interviews were analyzed using thematic analysis through the Maxqda software, and themes reflecting the opinions of HVs and SPVs regarding the content and implementation of the program were identified. The findings highlight the dual role of HVs and SPVs as providers of family support and facilitators of child development. Participants identified significant benefits, such as enhanced parental engagement, improved child development outcomes, and the professional growth of practitioners. However, challenges such as resource limitations, workload intensity, and the complexity of tailoring interventions to diverse family needs were also noted. The study underscores the importance of aligning program implementation with its theoretical framework while addressing systemic and contextual barriers. By analyzing the Izmir95 program, this study highlights its contributions to early childhood development while identifying challenges in implementation. The findings provide actionable recommendations for optimizing home visitation models, offering valuable insights for policymakers and practitioners aiming to support vulnerable families effectively.